Survival na dobry początek | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Survival na dobry początek

20 września 2018

Każdy rok nauki w Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta, rozpoczyna obóz szkoleniowo-integracyjny w Niedzicy. To znakomita okazja, żeby świeżo upieczeni kadeci poczuli przedsmak przygody z mundurem i by szkolna społeczność poznała się, polubiła, wspólnie przeżyła czas wysiłku i odpoczynku.

Ci, którzy taki „survival” na dobry początek odbyli już w poprzednich latach, czyli kadeci z II i III klas, mogli teraz kadetów pierwszorocznych wprowadzać w tajniki obozowego życia, ale i radzić, jak młodsi koledzy powinni dbać o prezencję, nosząc już mundur.

Program czterodniowego pobytu wypełniały jednak przede wszystkim zawody, m.in. bieg przełajowy, morderczy „bieg rzeźnika”, strzelanie z broni pneumatycznej i wielobój sportowo-obronny, złożony z biegu przełajowego, czołgania się na odcinku 20 metrów, pokonywania toru przeszkód (drabinki, drążka i liny), rzutu granatem, przenoszenia ciężkiej skrzyni z amunicją na odległość 40 metrów oraz strzelania na celność z wiatrówki. Wszystkie te zadania kadeci wykonywali na czas.

Ale więcej, niż w normalnym trybie nauki, można też było poświęcić czasu na ćwiczenie elementów musztry, pod okiem żołnierzy z patronackiej jednostki – 5. Batalionu Dowodzenia w Krakowie-Rząsce. Żołnierze ćwiczyli też z uczestnikami obozu sztukę maskowania się przed nieprzyjacielem. Nie brakło w programie nocnego marszu po lesie na 10-kilometrowej trasie z różnymi jego niebezpieczeństwami. Sporo wiedzy o pracy policji wodnej i zasadach bezpieczeństwa na wodzie przyniosła kadetom wizyta na posterunku policji wodnej w Niedzicy, z atrakcyjną przejażdżką łodzią motorową. 

Obóz miał i swoją część teoretyczną, a te zajęcia prowadził płk dr hab. Waldemar Kawka z patronackiej dla „Venuleta” Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Ciepłe wieczory umilały natomiast ogniska ze śpiewem przy dźwiękach gitary.

Przedstawicielom jednostek patronackich w dniu zakończenia integracyjnego „survivalu” dziękował dyrektor Szkoły, Władysław Hnatik, on też, z komendantem obozu ppłk Wiesławem Patlewiczem, wręczał zwycięzcom zawodów dyplomy, dołączając bony do zrealizowania w Empik-u.

W obozie wzięło udział 55 kadetów wraz z opiekunami, a zaczynał się on i kończył uroczyście: wprowadzeniem sztandaru Szkoły i proporca 5. Batalionu, podniesieniem flagi na maszt i hymnem państwowym.