Uczniowie II LO w Nowym Targu na Lazurowym Wybrzeżu | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Uczniowie II LO w Nowym Targu na Lazurowym Wybrzeżu

14 grudnia 2018

Pięcioro uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu wraz ze swoimi rówieśnikami z Austrii, Bułgarii, Francji i Włoch pod opieką nauczycieli spędziło tydzień na Lazurowym Wybrzeżu.

Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu ART TЯA: From ART TЯAilers towards new skills and Competences, more responsive to the labour market and the knowledge-based society needs finansowanego ze środków pochodzących z unijnego programu Erasmus+. Artrailer to „młodszy brat” realizowanego już od ponad dwóch lat przez nowotarską szkołę booktrailera. Promocja literatury została w nowym projekcie rozszerzona o temat sztuki.

Pobyt we Francji można podzielić na dwie części: naukową i krajoznawczą. Pierwsze trzy dni obfitowały w różnego rodzaju wykłady, warsztaty i spotkania, których celem było zaprezentowanie nowych technik kręcenia filmów oraz zapoznanie uczniów z kwestiami technicznymi czy prawnymi tego typu przedsięwzięć. Uczestnicy wymiany uczyli się m.in. obsługi dronu czy sposobów pracy z kamerą i montażu. Spotkali się z właścicielem miejscowego kina, gdzie wspólnie obejrzeli nagrodzony wieloma nagrodami film pt. „Twój Vincent” i wzięli udział w debacie na jego temat. Z kolei we wtorek i środę spotkali się z lokalnym artystą, który zapoznał ich z techniką litografii. Serię spotkań zwieńczyła rozmowa z producentką filmową, która odpowiada za nakręcenie teledysków do piosenek największych francuskich piosenkarzy takich jak na przykład ZAZ. Z kolei czwartek i piątek były dniami poświęconymi na wycieczki i poznawanie regionu. We czwartek uczestnicy wymiany udali się do Cannes, gdzie mogli stanąć na słynnym czerwonym dywanie przed pałacem festiwalowym. Odwiedzili także znajdujące się w pobliskim Antibes Muzeum Pabla Picassa. Piątek upłynął pod znakiem zwiedzania Nicei. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili najpopularniejsze miejsca w mieście takie jak „Promenade Anglaise” czy stare miasto. W Nicei czekało na nich także kolejne zetknięcie z sztuką w postaci wizyty w galerii sztuki „Villa Massena Musee”.

Przez cały tydzień uczniowie II LO rozwijali także swoje zdolności językowe i nawiązywali nowe przyjaźnie. Dzięki niezwykłej gościnności przyjmujących ich rodzin mogli „dotknąć” kultury francuskiej poprzez uczestniczenie w codziennych zajęciach szkolnych i domowych, kosztowanie specjałów francuskiej kuchni czy rozmowę z mieszkańcami Prowansji.