XX Podhalańskie Zawody Konne o Puchar Wójta Gminy Nowy Targ | Region | Wiadomości

Zdjęcie 5

Tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia (5-6.08) na terenach przy Dworze Tetmajerów w Łopusznej odbyło się, już po raz XX, największe na Podhalu święto koni i jeździectwa.

Pierwszy dzień zawodów minął pod hasłem ujeżdżenia, podczas którego zostały rozegrane dwie kategorie, L – lekka i P – pośrednia. W ujeżdżeniu zaprezentowało się 11 zawodników. Puchary dla zwycięzców ujeżdżenia kategorii P zostały ufundowane przez Powiat Nowotarski.

Podczas drugiego dnia zmagań koni i jeźdźców rozegrane zostały zawody w skokach przez przeszkody w czterech kategoriach. Wysokości przeszkód wynosiły odpowiednio 50 cm, 70 cm, 80 cm oraz 100 cm – dla poszczególnych kategorii. W skokach przez przeszkody zaprezentowanych zostało 81 przejazdów zawodników z Polski oraz Słowacji, a najlepsi w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary, które wręczyli wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, sołtys wsi Łopuszna Kazimierz Dziga, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej Józefa Kuchta oraz Prezes Związku Podhalan Oddział Łopuszna Mateusz Buła. W zawodach wzięli udział zawodnicy ze stadniny koni w Rogoźniku, Ludźmierzu, Kościelisku, Nowym Targu, Białce Tatrzańskiej, Kieżmarku, Rancza Zwierzyniec oraz oczywiście z Łopusznej.

Po skokach przyszedł czas na XV Mistrzostwa Podhala w Zrywce Drzewa. Na starcie Mistrzostw stawili się zawodnicy ze swoimi końmi z całego regionu, a „Zrywka” ściągnęła do Łopusznej rzesze kibiców i widzów. W tegorocznych mistrzostwa wzięło udział 16 zawodników, a najlepszy z nich okazał się Jan Wróbel z Nowego Targu, który za swoje osiągnięcie otrzymał góralski homont ufundowany przez prof. Mariana Tischnera. Miejsce 2 zajął Maksymilian Fryźlewicz z Nowego Targu, a 3 Marian Kuchta z Łopusznej. Zwycięzcy otrzymali puchary ufundowane przez Nadleśnictwo w Nowym Targu. Po zakończeniu zawodów odbył się festyn, podczas którego do zabawy przygrywał Zespół Muzyczny Dancing Band.