Skonsolidujmy środowisko w celu uratowania hokeja | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Skonsolidujmy środowisko w celu uratowania hokeja

16 lutego 2012
Posiedzenie miejskiej Komisji Sportu, Turystyki i Promocji z udziałem burmistrzów, urzędników i przedstawicieli zarządu MMKS PODHALE - relacjonuje Stefan Leśniowski - www.sportowepodhale.pl
- Nie łapmy się za gardła – apelował wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski. - Nie kłóćmy się. Skonsolidujmy środowisko w celu uratowania hokeja. Własne animozje niech nie biorą góry – dorzucał radny Jacenty Rajski. To najlepsze konkluzje do ponad 2-godzinnego spotkania Komisji Sportu w temacie „Stan i perspektywy MMKS Podhale”.

Hokejowe środowisko nadal nie gra w jednej drużynie, a tylko w ten sposób można uratować hokej. Spotkanie momentami przeradzało się w osobiste wycieczki, w dodatku nie w temacie.

– Co ja mam powiedzieć chłopakom? – pytał zdenerwowany Jarek Różański. – Rozmawiamy, rozmawiamy, a cały czas jesteśmy w tym samym miejscu. Czy będą zaległe pieniądze? Po co mamy narażać swoje zdrowie, skoro słyszę, że drużyny nie będzie? W grudniu miałem propozycję z innego klubu, mogłem odejść. Mam zapewnienia większości zawodników, którzy teraz grają w obcych klubach, że wrócą, ale muszą mieć do czego wracać.

- Jakie gwarancje dajecie, że utrzymacie się? – zaatakował zawodnika, radny Łapsa. – Zrobimy wszystko, żeby się utrzymać – zdeklarował popularny „Różak”. – Ja z okrętu na pewno nie ucieknę. Nie wiem jak chłopcy, do których wrócę z niczym.

- Przysłuchuje się i dziwię się, że obcy ludzie bardziej walczą o klub z 80-letnią tradycją, niż rodowici nowotarżanie. Ci siedzą z założonymi rękoma – zabrał głos jeden z kibiców, który jak twierdzi jest z Zakopanego, ale żadnego meczu „Szarotek” nie opuszcza, więcej ściąga znajomych z okolicznych miejscowości, zaraża ich hokejem.

W tym stwierdzeniu jest dużo prawdy. Tak było od początku powstania klubu, który zresztą zakładali napływowi ludzie. Doprowadzili go do świetności, ale jak zauważył Marcin Ozorowski, wtedy to były inne czasy. - Kiedyś sport to było serce, teraz rządzi nim pieniądz – trafnie zauważył. Ot, brutalna prawda.

Miał też rację, mówiąc, iż hokej jest mało medialny. Jest słabym nośnikiem, by przynosić wielkim firmom wymierny efekt. Ale to już rola związku, który może szczycić się tym, iż z roku na rok liczba klubów maleje. W ostatnim roku z mapy znikł Stoczniowiec i Naprzód, a zanosi się, że może zniknąć kuźnia hokejowych talentów, Podhale.

- Związek powinien być jak ojciec i ratować swoje dziecko – twierdzi wiceburmistrz, Eugeniusz Zajączkowski. – Nie powstał dla samego siebie. Niech zajmie się dramatyczną sytuacją nowotarskiego hokeja. W poprzednim kryzysie ściągnęliśmy zarząd PZHL na czele z Zenonem Hajdugą. Teraz proponuję to samo. Dajmy pozytywny sygnał, że chcemy hokeja. Niech otrzymamy przynajmniej wsparcie moralne.

Padły głosy, że na nic to się zda, gdyż w Związku są nowotarżanie i najbardziej brużdżą klubowi. Ponadto na maj rozpisane są wybory i być może nowi ludzie nim pokierują. Wiceburmistrz jednak się upierał przy swoim.

– Najlepiej zrobić spółkę z miastem, ale radni nie będą mieli odwagi, by wykupić 100% akcji – kontynuował wypowiedź. – Spółka, ale z określonym partnerem. Dzisiaj miasto jest generalnym sponsorem klubu, o czym sami sternicy klubu informują.

- Jeśli otrzymamy wsparcie od miasta to znajdzie się sponsor – przekonywał członek zarządu MMKS, Andrzej Zając. – Zróbmy pierwszy krok, miasto plus drobni przedsiębiorcy, dopóki nie znajdzie się sponsora. Powołanie spółki będzie niebawem wymogiem, by grać w PLH. Klub, by sprawnie funkcjonował we współczesnych realiach musi mieć profesjonalną kadrę menadżerską – dodawał olimpijczyk, Marek Batkiewicz, przewodniczący Komisji Sportu.

- Nasi rywale o utrzymanie mają 5 mln. budżet, więc nie zasłaniajcie się kryzysem ekonomicznym. Jakoś sobie poradzili. W innych ośrodkach miasto pomaga w znalezieniu sponsorów – włączył się do dyskusji kibic, któremu zarzucono, że Stowarzyszenie Kibiców powinno zadbać o liczniejszą widownię. – Jak ściągnąć ludzi do tak zimnej hali, gdzie szron jest na krzesełkach, zamarznięte są drzwi wejściowe. Ta hala to pomnik – zripostował.