Festiwal Unihokeja i sukces drużyny z Metalki | Sport | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Festiwal Unihokeja i sukces drużyny z Metalki

12 czerwca 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniach 7-9 czerwca br. odbył się XXVI Międzynarodowy Festiwal Unihokeja Dzieci i Młodzieży o Puchar Bałtyku w Elblągu, w ramach którego rozegrano Ogólnopolskie Finały Licealiady w Unihokeju. Reprezentacja Zespołu Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu uczestniczyła w tych zawodach już trzeci rok z rzędu i wywalczyła Vice-Mistrzostwo Polski powtarzając sukces sprzed roku.

Turniej dla szkolnej drużyny rozpoczął się dosyć nerwowo, mimo wielu dogodnych sytuacji piłeczka nie chciała znaleźć drogi do bramki przeciwnika. Na szczęście wpadła raz, po golu Jakuba Żurawskiego z klasy 1B, co wystarczyło do odniesienia skromnego zwycięstwa 1-0 nad drużyną ze Szczecinka. Drugi mecz z Radomskiem to już dużo spokojniejsza gra, co zaowocowało lepszą skutecznością w ataku. Po trzech golach kapitana drużyny Daniela Widurskiego z 4 ATB i trzech Jana Jaskierskiego z 1 ATB Metalka wygrała 6-0. Trzeci tego dnia mecz z Gdańskiem, od początku nie wróżył dobrze. Po szybkiej stracie bramki drużyna z ZSTiP była zdeterminowana aby odrobić straty, a przy takim sposobie rozgrywania spotkań (2x10 minut bez zatrzymywania) nie było na to wiele czasu. Chłopcy jednak, za sprawą Daniela Widurskiego z 4 ATB, dość szybko wyrównali. Niestety, wystarczyło kilka minut gry i Gdańsk znów wyszedł na prowadzenie. Na nasze szczęście jeszcze przed przerwą Robert Dzioboń z 4 TPS strzelił bramkę. W drugiej połowie meczu, mimo dużego naporu drużyny z Metalki, piłeczka dość długo nie chciała wpaść do siatki rywali. Udało się to dopiero w samej końcówce spotkania. Zwycięstwo zapewnił Metalce strzałem z dystansu Filip Dominik z 2A.

Drugi dzień turnieju zaczął się od pewnego zwycięstwa 7-1 nad Zieloną Górą, które dało Metalce awans do półfinału z pierwszego miejsca w grupie. Zaczęło się jednak od gola dla rywali, następnie strzelali już tylko chłopcy z drużyny Metalki: Jakub Żurawski 1B 2 gole, Robert Dzioboń 4 TPS 2 gole, Jan Jaskierski 1 ATB, Filip Dominik 2A i Daniel Widurski 4 ATB po jednej bramce.

W półfinale powtórka sprzed roku: rywalem drużyny ZSTiP była mocna drużyna z Gorzowa Wielkopolskiego (w zeszłym roku uplasowali się na trzecim stopniu podium). Mecz stał na wysokim poziomie. Obie drużyny grały bardzo uważnie i odpowiedzialnie, w obronie ze względu na wysoką stawkę tego spotkania. W pierwszej połowie padła tylko jedna bramka. Metalka objęła prowadzenie po strzale Jakuba Żurawskiego z 1B. Gol zmienił taktykę przeciwników, którzy musieli się odkryć i zagrać bardziej ofensywnie, co wykorzystali chłopcy ZSTiP. Po pięknej akcji i idealnym podaniu od Jaśka Jaskierskiego z 1 ATB bramkę strzałem bez przyjęcia zdobył – kolejny raz - Daniel Widurski z 4 ATB. W końcówce jeszcze jednego gola dołożył Jan Jaskierski z 1 ATB i po zwycięstwie 3-0 awans do finału stał się faktem.

Skład finału po drugim meczu półfinałowym uzupełniła bardzo mocna, dobrze nam znana i według zdania wielu osób najlepsza obecnie drużyna wśród szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, obecny Mistrz Polski - II LO Sanok. Drużyna z Sanoka przeszła turniej jak burza gromiąc wszystkich przeciwników większą ilością bramek. Metalka nie przestraszyła się wysokich wyników rywali. Weszli na mecz bardzo skoncentrowani a na początku spotkania mieli przewagę. Pojawiły się momenty w grze gdzie było blisko do uzyskania prowadzenia, ale piłeczka po strzale otarła się o słupek - brakło szczęścia. W następnej akcji tego szczęścia nie brakło rywalom i objęli prowadzenie. Ten gol nie podłamał chłopców z Metalki, a wręcz zmobilizował do odrabiania straty niestety, grając bardziej ofensywnie spotkali się z kontr atakiem, który ładnym strzałem w długi róg wykończył jeden z rywali. Chłopcy nadal atakowali uzyskując przewagę, w samej końcówce pierwszej połowy znów brakło szczęścia - piłeczka po strzale jednego z zawodników Metalki otarła się o słupek. Tablica wyników po pierwszej połowie wyświetlała 2-0 dla Sanoka.

Mogło się wtedy wydawać, że Sanok wzorem poprzednich spotkań się rozpędzi i wygra wysoko, ale nic z tych rzeczy. Drużyna z ZSTiP przeszła do ataku na całej powierzchni boiska, co zabrało większość argumentów rywalom, którzy zaczęli się gubić i popełniać błędy. Jedną z takich sytuacji wykorzystał Robert Dzioboń z 4 TPS strzelając bramkę kontaktową. To bardzo zmotywowało ekipę, która poczuła, że wszystko jeszcze jest możliwe, atakowali, podczas gdy rywale się cofnęli i często ratowali się wybiciami piłki. Gdy do końca finału zostały dwie minuty, podczas wyprowadzania piłeczki jednemu z zawodników drużyny z Nowego Targu przytrafił się tragiczny w skutkach błąd, który skrzętnie wykorzystali rywale. Frustracja po tym błędzie spowodowała karę dla nowotarskiego zawodnika i do końca meczu drużyna była zmuszona grać w liczebnym osłabieniu. Chłopcy nadal się nie poddawali próbując jeszcze atakować, ale przy tak mocnym  rywalu i osłabieniu liczebnym było to niemożliwe. W samej końcówce Sanok zdobył jeszcze jedną bramkę ustalając wynik spotkania na 4-1, co oznaczało obronę tytułu Mistrzowskiego sprzed roku. Tym samym reprezentacja Metalki również powtórzyła wielki sukces sprzed roku zostając Vice-Mistrzem Polski w Unihokeju szkół ponadgimnazjalnych. Dodatkowo kapitan drużyny z Metalki - Daniel Widurski z 4 ATB został uznany Najlepszym Zawodnikiem całego Turnieju.

Skład drużyny: Daniel Widurski 4ATB, Robert Dzioboń 4TPS, Dominik Filip 2A, Jan Jaskierski 1ATB, Łukasz Hrapkowicz 2ATB, Dawid Zięba 3TPS (bramkarz), Jakub Żurawski 1B, Jan Leśniak 2TE, Patrik Mółka 1ATB, Jacek Jachymiak 2BTB, Michał Florczak 2TE, Piotr Białoń 1B (bramkarz)
Opiekunowie: mgr Michał Domin, mgr Przemysław Kępa

Tekst i fot.: Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu