Sprzeciw samorządowców Powiatu Nowotarskiego | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Sprzeciw samorządowców Powiatu Nowotarskiego

31 stycznia 2014

Przedstawiciele władz Powiatu Nowotarskiego oraz władz gmin wyrazili swój stanowczy sprzeciw wobec planowanego zawieszenia kolejowych przewozów pasażerskich na trasie Sucha Beskidzka – Zakopane przez samorząd województwa. Kolejno w dniu 22 i 27 stycznia 2014 r. podpisali wystąpienia do Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy, w których podali szereg argumentów przemawiających za utrzymaniem ruchu kolejowego.

Przyczyną zawieszenia przewozów jest planowana budowa nowej trakcji kolejowej w związku z realizacją zbiornika retencyjnego Świnna – Poręba.

Samorządowcy z terenu powiatu ponoszą w swoim piśmie przede wszystkim, iż nasz region turystyczny nie może zostać pozbawiony kolejowych przewozów pasażerskich, głownie z uwagi na obecne już przeciążenie dróg.

„Organizacja zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Sucha Beskidzka – Zakopane nie sprawdzi się. Nie zapewni ona przede wszystkim połączeń dla wszystkich miejscowości położonych wzdłuż linii kolejowej. Ponadto sieć wyłączona z eksploatacji jest narażona na zniszczenia. Mamy już takie doświadczenia na trasie Wadowice - Trzebinia, gdzie infrastruktura kolejowa stała się popularnym towarem wśród zbieraczy złomu. Nie możemy dopuścić, aby taki los podzieliła trasa Sucha Beskidzka – Zakopane” – komentuje zaistniałą sytuację Starosta Nowotarski Krzysztof Faber.