Debata „Euroregiony – sposób na ożywienie współpracy społecznej i gospodarczej” | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Debata „Euroregiony – sposób na ożywienie współpracy społecznej i gospodarczej”

1 lutego 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2

W X Forum Europa-Ukraina, które odbyło się w dniach 27-28 stycznia 2017 r. w Rzeszowie Bogusław Waksmundzki, Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego brał udział w panelu dyskusyjnym - Euroregiony – sposób na ożywienie współpracy społecznej i gospodarczej.

Moderatorka panelu Oksana Jurynec, Posłanka Rady Najwyższej Ukrainy, rozpoczęła debatę podkreślając znaczenie Euroregionów dla rozwoju zarówno współpracy między krajami, jak i dla rozwoju poszczególnych obszarów. Zwróciła też uwagę na to, jak dla rozwoju Euroregionów istotny jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Jednym z istotnych przejawów integracji europejskiej jest zacieśnienie współpracy transgranicznej w ramach formalnych struktur koncentrujących przedstawicieli samorządu lokalnego, regionalnego, stowarzyszeń oraz partnerów społecznych reprezentujących regiony dwóch lub więcej sąsiadujących ze sobą państw. Wspólne działania połączonych ze sobą regionów mają pomóc skutecznie osiągać wyznaczone społeczne, kulturalne i gospodarcze cele, wspierać rozwój i wymianę informacji.

Izabela Kloc, Przewodnicząca Komisji ds. UE w Sejmie zauważyła, że można zaobserwować zacieśnianie się relacji polsko-ukraińskich na różnych szczeblach. Przykładem tego na szczeblu państwowym była wizyta Petro Poroszenki w Polsce, która zaowocowała istotnymi porozumieniami czy też sesją zgromadzenia parlamentarnego Polski i Ukrainy, która odbyła się niedawno we Lwowie. Zwróciła też uwagę na to, że ważna jest też płaszczyzna samorządowa, na której te relacje zacieśniają się. Jednak najważniejszy w jej opinii jest poziom bezpośredniej współpracy międzyludzkiej. Dawid Lasek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki wyraził przekonanie, że Euroregiony odegrają bardzo istotną rolę. Zauważył, że za kilka tygodni będzie obchodzona rocznicę powołania Euroregionu Karpackiego. Ta struktura pokazała, że jest przydatna i wspiera poziom rządowy w zacieśnianiu stosunków. Ważną rolę odegrała tu Unia Europejska, ale ta pomoc nie była wystarczająca. Wyraził opinię, że ważne jest, by wykorzystać turystykę do intensyfikowania tych relacji, Euroregiony powinny kreować wspólny pozytywny obraz co będzie skutkować wzrostem gospodarczym.

Bogusław Waksmundzki - Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego wyraził przekonanie, że Euroregion łączy ludzi i łączy rodziny. Współpraca samorządów w latach 90-tych, realizacja mniejszych projektów zaowocowała wzajemnym poznaniem, przyjaźniami, a to z kolei przekłada się na rozwój życia gospodarczego. Zauważył, że wyzwaniem przyszłości dla Euroregionu, który reprezentuje, jest stworzenie marki Tatry na wzór marki karpackiej, ponieważ obecnie przedsiębiorstwa z branży turystycznej koncentrują się na bardzo lokalnym działaniu i konkurują między sobą. Współpraca między regionami na Wschodzie Europy powinna wpłynąć na to, by granica ta nie była już peryferyjna.


Zdjęcia: Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Bug.