Jubileusz 80-lecia Muzeum Orkana | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Jubileusz 80-lecia Muzeum Orkana

21 listopada 2016
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W piątkowy wieczór w sali widowiskowej Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju odbyła się uroczysta gala, podczas której świętowano jubileusz 80-lecia powstania Muzeum Regionalnego im. Władysława Orkana. Zgromadzonych w „Rabciu” powitał dyrektor placówki Zbigniew Wójciak i przedstawił gości, wśród których obecni byli m.in. poseł Edward Siarka, senator Bogdan Pęk, radni wojewódzcy Stanisław Barnaś, Barbara Dziwisz i Marek Wierzba, starosta nowotarski Krzysztof Faber i przewodniczący rady powiatu Jan Krzak, burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło, wiceburmistrz Robert Wójciak, ks. dr Paweł Duźniak, radni powiatowi, gminni i zaproszeni goście. Pierwszym akcentem wieczoru był pokaz filmu Piotr Koleckiego. Było to artystyczne spojrzenie na zbiory zgromadzone w starym kościółku, siedzibie muzeum. Warto dodać, że znajdujące się tu kolekcje rzeźby i malarstwa sakralnego należą do najlepszych w Polsce. Rabczańskie muzeum posiada w sumie ok. 5 tys. eksponatów kultury ludowej Górali Zagórzańskich, Kliszczackich i Podhalańskich.

- W kościółku Muzeum udało się zatrzymać czas i utrwalić obraz Rabki – mówił w okolicznościowym przemówieniu dyrektor Zbigniew Wójciak. - Do Muzeum trafiały prastare sprzęty domowe, narzędzia rolnicze, sprzęty i akcesoria pasterskie, ceramika, malarstwo, rzeźba sakralna. Tylko w zabytkowym kościółku można zobaczyć jak dawniej ubierali się miejscowi górale. Przebogata i bezcenna jest muzealna kolekcja sztuki ludowej, przede wszystkim rzeźby i malarstwa sakralnego. Takich zbiorów zazdroszczą Muzeum Orkana największe muzea polskie.
Dzięki pasji, pracy i zaangażowaniu dyrektorów i pracowników od 1936 roku istnienia Muzeum udało się zgromadzić pokaźną kolekcję w ilości ponad pięciu tysięcy eksponatów, sześciu tysięcy książek w bibliotece muzealnej, a także dużą ilość archiwaliów i dokumentacji fotograficznej. Dzisiejsze sukcesy Muzeum i ranga na mapie kulturalnej Polski jest możliwa dzięki stabilnej polityce finansowej prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, które rozumie potrzeby Muzeum w dzisiejszych realiach.

Następnie referat o początkach muzeum, jego powstaniu i historii wygłosiła przed zebranymi Dorota Majerczyk, przewodnicząca Rady Muzealnej, a zaraz po wygłoszonym referacie z mężem Piotrem i trójką dzieci wyszła na scenę z krótkim występem regionalnym, podczas którego zaprezentowano muzykę, taniec i śpiew Górali Podhalańskich.

Po występie przyszedł czas na gratulacje. „Gratuluję, w imieniu własnym i samorządu powiatowego, i dziękuję za trud i zaangażowanie, dyrektorowi i pracownikom. Dziękuję za to, że zachowujecie i podtrzymujecie tradycję i obyczaje tego regionu, za opiekę nad jednym z najwspanialszych zabytków architektury drewnianej w naszym regionie, jakim jest stary kościółek” - mówił jako pierwszy starosta Krzysztof Faber. Wspólnie z przewodniczącym rady powiatu i wicestarostą Władysławem Tylką przekazali na ręce dyrektora Zbigniewa Wójciaka Medal Pamiątkowy Podhala.

Gratulacje na ręce dyrektora Zbigniewa Wójciaka składali także poseł Edward Siarka, Burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło, w towarzystwie wiceburmistrza Roberta Wójciaka i radnych miejskich, a także m.in. radni wojewódzcy, przedstawiciele Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce-Zdroju, Fundacji Rozwoju Regionu Rabka, stowarzyszenia Kulturowy Gościniec, przedstawiciele rabczańskiej oświaty, PTTK, Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej i Miejskiego Ośrodka Kultury. Odczytano też listy gratulacyjne od posłanki Anny Paluch, Marszałka Małopolski Jacka Krupy i Wojewody Małopolskiego Józefa Pilcha.

Na finał przed publicznością wystąpili studenci szkoły muzycznej w Krakowie z repertuarem utworów klasycznych i muzyki filmowej. Uroczystość zakończyły podziękowania dyrektora Zbigniewa Wójciaka dla pracowników muzeum oraz dla przyjaciół, sympatyków i sponsorów Muzeum Orkana. Wszyscy oni otrzymali w ramach wdzięczności okolicznościowe statuetki.

Lista uhonorowanych:

Ks. dr Paweł Duźniak — proboszcz parafii pw. Św. Marii Magdaleny
Starosta Nowotarski - Krzysztof Faber
Burmistrz Rabki-Zdroju - Ewa Przybyło
Dyrektor MOK w Rabce-Zdrój— Joanna Lelek
Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu — Tadeusz Watycha
Prezes Fundacji Rozwoju Regionu Rabka - Maciej Kopytek
Prezes Rady Nadzorczej BS w Rabie Wyżnej — Adam Sawina
Dowódca JRG w Rabce-Zdrój - St. Kpt. Jacek Fic
Komendant Straży Miejskiej w Rabce-Zdrój - Kazimierz Zapała
Prezes ZP Oddziału Gorczańskiego Wiktor Zachwieja
Prezes Stow. Miłośników Kult. Ludowej — Marek Traczyk
Firma Dubiel Vitrum — Andrzej Dubiel
Firma „Max” - Agnieszka i Marek Worwa
Firma "Techbud” — Piotr Miśkowiec
Ośrodek Wczasowy „Światowid” — Krzysztof Bagadziński
Redaktor Naczelny „Wiadomości Rabczańskich” - Piotr Kolecki
Studio Grades — Katarzyna Szczęśniak, Aleksander Hordziej
Komitet Red. Dzieł Antoniny Zachary Wnękowej — Zbigniew Kopytek
Muzyk, instrumentalista - Piotr Majerczyk
Teatr Lalek „Rabcio” - Zbigniew Wójciak


Źródło: www.rabka.pl
Zdjęcia: Piotr Kuczaj.