Podsumowanie inwestycji drogowych na pograniczu polsko-słowackim | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Podsumowanie inwestycji drogowych na pograniczu polsko-słowackim

24 czerwca 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W ostatnich 10 latach na terenie Kraju Preszowskiego leżącego w Republice Słowackiej zrealizowano szereg inwestycji drogowych, których łączna wartość wyniosła ok. 150 mln euro. Niemal 49 mln euro stanowiły środki z programów Unii Europejskiej Interreg IIIA, Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Słowacja. Powiat Nowotarski we współpracy z krajem Preszowskim zrealizował dwa projekty, które swym zasięgiem objęły drogi Pienin i Spisza: „Modernizacja drogowej infrastruktury komunikacyjnej Osturnia - granica państwa – Niedzica” oraz „Modernizacja połączenia drogowego Pienińskich. Parków Narodowych”. Całkowita wartość obu projektów to 8,5 mln euro.

Działania Powiatu podejmowane wspólnie ze słowackim Partnerem podsumowane zostały podczas konferencji pt. "Historia, teraźniejszość i przyszłe perspektywy sieci drogowej na granicy polsko-słowackiej i w kraju Preszowskim”, która odbyła się w Preszowie. Ze strony Powiatu Nowotarskiego brał w niej udział Urzędujący Członek Zarządu Bogusław Waksmundzki oraz Kierownik Działu Inwestycji i Uzgodnień Powiatowego Zarządu Dróg Marcin Dziadkowiec. Pod tym samym tytułem wydana została 120-stronicowa publikacja zawierająca opis i dokumentację fotograficzną inwestycji zrealizowanych w powiatach: nowotarskim, Bardejov, Humenne, Medzilaborce, Świdnik, Stropkov, Snina, w Kieżmarku i w Starej Lubowni. Książka jest częścią projektu, w ramach którego w miejscowościach Reľov, Maly Lipnik i Sambron doposażono stacje pogodowe a także zamontowano monitorujące drogi kamery. Działania te zapewnią lepsze kontrolowanie stanu nawierzchni oraz warunków pogodowych w okręgach Kieżmarku i Starej Lubowni. Do tej pory tak rozwinięty system monitoringu dróg posiadał tylko powiat Bardejov.

„Jesteśmy szczęśliwi, że nadszedł czas realizacji naszych wieloletnich zamierzeń. Ulepszenie i rozszerzenie monitoringu dróg, a przez to poprawa bezpieczeństwa podróżujących jest niezwykle ważnym zadaniem władz samorządowych. Cieszy mnie także fakt wydania publikacji, która przybliży szczegóły zrealizowanych zadań mieszkańcom polsko-słowackich terenów przygranicznych. Powiatowi Nowotarskiemu dziękuję za owocną współpracę, dzięki której mieliśmy szansę znacznie podnieść komfort podróżowania i bezpieczeństwo na naszych drogach.” - mówił w trakcie konferencji Dyrektor Dróg Kraju Preszowskiego Vladimir Kozak.

Głos zabrał również Bogusław Waksmundzki: „Podejmowane wspólnie inwestycje drogowe prowadzone były w szczególnie atrakcyjnych turystycznie regionach pogranicza polsko-słowackiego. Pieniny słyną ze spływu łodziami flisackimi, zaś znajdujący się na Spiszu Zamek Dunajec w Niedzicy wraz z pobliskim Frydmanem i słowacką Osturnią odwiedzają co roku setki turystów. Dzisiaj dojazd do tych miejsc jest bezpieczny, a odpowiednie oznakowanie zapewnia czytelną informację dla każdej z odwiedzających region osób. Dzięki podejmowaniu tego typu działań samorząd powiatowy w Nowym Targu wraz z samorządem w Preszowie wspierają działalność gospodarczą i turystyczną mieszkańców”.

Podczas wydarzenia władze Preszowa przedstawiły także sprawozdanie z realizacji inwestycji oraz prognozę utrzymania zmodernizowanych dróg na najbliższe lata.