"Tu myśli się po europejsku" - informacje o powiecie w Dzienniku Gazecie Prawnej | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

"Tu myśli się po europejsku" - informacje o powiecie w Dzienniku Gazecie Prawnej

31 marca 2014
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Poniżej przedstawiamy treść artykułu.


Tu myśli się po europejsku

Powiat nowotarski jest turystyczno-krajobrazowym rajem, lecz dla tutejszych mieszkańców liczy się przede wszystkim stan infrastruktury społecznej i technicznej oraz możliwość korzystania ze zdobyczy cywilizacji.


Starostom trudniej działać niż prezydentom, burmistrzom czy wójtom. Nie mogą liczyć na wielkie wpływy budżetowe, a przecież spoczywa na nich troska o ponadgimnazjalną oświatę, lecznictwo szpitalne, kilometry dróg. Wśród gór to zadania bardziej skomplikowane niż na terenach nizinnych.
W mijającej kadencji samorządowej w Nowotarskiem nie próżnowano. By poprawić jakość życia w powiecie, efektywnie czerpano z funduszy europejskich i innych źródeł finansowania. Dziesiątki milionów złotych pochłonęły służące temu inwestycje. I choć workiem bez dna są (jak wszędzie) drogi, to udało się przebudować około 90% ciągów drogowych. Termomodernizacją budynków i modernizacją kotłowni objęto placówki szkolne i opiekuńczo-wychowawcze w Nowym Targu, Jabłonce, Rabce-Zdroju i Krościenku. Szkolne pracownie zyskały nowe wyposażenie. Baza sportowa jest systematycznie poszerzana o nowe sale gimnastyczne, samorząd dostosowuje kształcenie młodzieży do wymagań rynku pracy. Sporo wysiłku włożono w zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób nieradzących sobie z trudami codziennej egzystencji. Także w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu, zrealizowano szereg inwestycji (w tym m.in. zakup nowoczesnego sprzętu medycznego), w celu poprawy kompleksowej obsługi pacjentów (od diagnostyki po rehabilitację), co jest chlubnym ewenementem w skali ponadpowiatowej.
Uproszczone plany urządzenia lasów eliminują własnościowy zamęt, pozwalając skutecznie nadzorować gospodarkę w lasach prywatnych.
– Tu myśli się po europejsku – podkreśla Krzysztof Faber, starosta nowotarski. – Dążymy do wzmacniania regionalnych więzi. Centrum spotkań młodych Podhalan i Słowaków i współpraca w ramach Subregionu Podhalańskiego (powiaty nowotarski, tatrzański i suski) właśnie temu mają sprzyjać.
Warto zaznaczyć, że następujące po sobie kadencje nie są „zaczynaniem od nowa”. Przez kolejne cztery lata powiat nowotarski będzie realizował solidnie przygotowane projekty, posiadające niezbędne dokumentacje techniczne i pozwolenia na realizację. Z tym dorobkiem będzie można z sukcesem kontynuować inwestycje oświatowe, drogowe, wciąż unowocześniać nowotarski szpital, czy chociażby wznieść nową siedzibę dla Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju.
Obok wymienionych przedsięwzięć, starosta Krzysztof Faber za priorytetowe uznaje ochronę środowiska, doskonalenie systemu zarządzania powiatem oraz budowanie jego turystycznej marki.


Maciej Pawłowski

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna