Wystawa malarstwa Miloslava Dvoraka "Świat moimi oczami" | Wiadomości

Strona główna

Wystawa malarstwa Miloslava Dvoraka "Świat moimi oczami"

24 kwietnia 2012
Wystawa malarstwa Miloslava Dvoraka "Świat moimi oczami"

Stowarzyszenie Region „Tatry“ serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy z cyklu Artyści pogranicza słowacko-polskiego Miloslav Dvorák ŚWIAT MOIMI OCZAMI, który odbędzie się 24 kwietnia 2012 r. o godz. 16.30 w Domu Spotkań Słowacko-Polskich Euroregionu „Tatry“ w Kieżmarku, Hradné námestie 30. Wystawa czynna do 25 maja 2012 r.dr n. med. Miloslav Dvorák urodził się 11.02.1954 r. w Nitrze. Studiował medycynę na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie, który ukończył w 1978 r. W latach 1981-1991 pracował w Horskiej službie w Słowackim Raju. Po uzyskaniu specjalizacji lekarskiej I i II stopnia w dziedzinie neurologii od 1987 r. pełnił funkcję ordynatora oddziału neurologii w szpitalu w Lewoczy, a od 2007 r. w Spiskiej Nowej Wsi. Pod jego kierunkiem szpitale te wyspecjalizowały się w nowoczesnej diagnostyce i nieoperacyjnym leczeniu schorzeń kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego. Swoją wiedzą i wynikami badań dzielił się ze studentami Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku, na którym wykładał neurologię.

Oprócz pracy zawodowej i licznych obowiązków pasją doktora Miloslava Dvoráka jest twórczość artystyczna. W 1989 r. zaczął rzeźbić w drewnie i malować pierwsze obrazy. Dziś jego dorobek malarski jest już stosunkowo duży. Wpływ na jego twórczość wywarły przyjacielskie i artystyczne spotkania z malarzem akademickim Štefanem Filepem z Koszyc. Miloslav Dvorák maluje otaczający go świat, przyrodę i martwą naturę. Inspirują go miejsca, które odwiedził, własne przeżycia i uczucia. Nie boi się intensywnych kombinacji kolorystycznych. Staranna i wielobarwna gama kolorów nadaje obrazom poetycki nastrój. Jego prace są różnorodne – promieniują pozytywną energią, niekiedy są powściągliwe, smutne i dramatyczne. Sugestywnie oddają bogaty wewnętrzny świat artysty, wyrażają jego życiową filozofię życia i osobiste odczucia.

Malarstwo Miloslava Dvoráka było prezentowane na wystawach w Lewoczy, w Galerii umelcov Spiša w Spiskiej Nowej Wsi, w Spiskiej Kapitule, Rożnawie, Bielsku-Białej, na zamku w Krasiczynie, w galerii malarstwa naiwnego w serbskiej Padinie, w BARATA ART GALERY w Pezinku, Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu, galerii Kulpín w Serbii oraz Instytucie Słowackim w Warszawie.