Wystawa "Myślący samochód" w ZSTiP | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Wystawa "Myślący samochód" w ZSTiP

6 marca 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W ramach projektu unijnego Erasmus + przyjechali do Zespołu Szkół Technicznych i Placówek na dwutygodniowy staż mechatronicy z Jobelmann Schule ze Stade, z Niemiec, aby wspólnie z technikami pojazdów samochodowych z klasy drugiej przygotować wystawę „Myślący samochód”. Ekspozycja o ściśle edukacyjnym charakterze została przygotowana z myślą o młodych zwiedzających, którzy kształcą się przede wszystkim w kierunkach mechaniki samochodowej. Ma charakter interaktywny, dlatego też nie jest skierowana wyłącznie dla osób związanych z branżą samochodową. W przystępny sposób wyjaśnia wiele mechanizmów, daje możliwość eksperymentowania. Uczniowie demonstrują szereg modeli dydaktycznych. Można obejrzeć maszynę do sprawdzania wtryskiwaczy, poznać budowę instalacji CNG przedstawioną na silniku Fiata Pandy 0.9 TwinAir, budowę instalacji LPG na przykładzie 140-konnego silnika Alfy Romeo 156 1.8TS, w którym założono instalację 2. generacji, która podobnie jak CNG w poprzednim silniku ma zatrzymać trochę pieniędzy w naszym portfelu. Interesujące jest rozwiązanie zastosowane w silniku ES- 1520 cm³ 11KM / 83Nm, który pracuje na oleju rzepakowym i pomimo niższej liczby opałowej nie zmienia swojej charakterystyki pracy. Zaletą takiego układu jest to, że podczas produkcji na własne potrzeby nie jesteśmy zależni od rafinerii i nie interesują nas ceny paliw. Natomiast wadą jest duża lepkość paliwa, która po długim postoju skutkuje zaklejeniem układu paliwowego. Stanowiska dydaktyczne demonstrują również budowę i zasadę działania czujników, takich jak sonda lambda, potencjometr stosowany m.in. w pomiarze ilości paliwa w zbiorniku, czujniki temperatury, włącznik termiczny używany do włączania wentylatora chłodnicy, czujniki prędkości obrotowej.

W otwarciu wystawy uczestniczyli Pan Bogusław Waksmundzki, Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego oraz Pan Jerzy Stodulski, starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu. Goście gratulowali inwencji oraz życzyli bezusterkowego przebiegu prezentacji.

Kolejne dni stażu wypełnią wspólne wycieczki do Krakowa, wizyta w obozie zagłady Auschwitz, praktyka zawodowa w serwisie Opel Marimex, udział w lekcjach języków obcych, oczywiście również spotkania prywatne uczniów z Niemiec i Polski.


Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu.