Wystawa "Ptaki Kotliny Nowotarskiej" | Wiadomości

Strona główna

Wystawa "Ptaki Kotliny Nowotarskiej"

11 kwietnia 2012
Wystawa  Ptaki Kotliny Nowotarskiej

W Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się wystawa fotografii Kazimierza Pańszczyka „Ptaki Kotliny Nowotarskiej” - 12.04.2012 godz. 18.00.

Już we wczesnych latach szkolnych ptaki wzbudzały mój podziw, a już szczególnie zachwycały mnie gatunki drapieżne. Nadal jestem pod ogromnym wrażeniem finezji ruchu, jak i też niezwykłego kunsztu ptasiej awioniki. W głównej mierze to świat torfowych uroczysk sprawił, że „zaprzyjaźniłem” się z ptakami na dobre. Torfowe krainy to miejsca magiczne i niezwykłe, miejsca gdzie wiosenne mgły przedziera gardłowy gulgot cietrzewi, bębnienie bekasów i piskliwe nawoływanie czajek. To wreszcie miejsca, w których rozgrywa się nieustanna walka o przetrwanie. Codzienne dramaty, zarówno tych dużych, jak i zupełnie małych mieszkańców okolicznych uroczysk. W głównej mierze to właśnie tu, w samym sercu obniżenia podhalańskiego, rejestrowałem ptasie piękno, grację i niezwykłą maestrię ruchu. To dzięki skrzydlatym przyjaciołom zrodziła się we mnie chęć rejestracji przyrodniczego bogactwa ziemi podhalańskiej. Pierwsze fotograficzne kroki to, miłe wspomnienia, pierwsze potknięcia i niepowodzenia. Jednak z czasem zgłębiłem nie tylko fotograficzny warsztat, ale i bliżej poznałem większość moich skrzydlatych bohaterów.

Później przyszły wystawy, współpraca z wydawnictwami Przyroda Polska, Łowiec Polski, Brać łowiecka. To właśnie dzięki tym cudownym zwierzętom zdobyłem II miejsce w prestiżowym konkursie Wł. Puchalskiego w Łowcu Polskim w roku 2000. Nieco wcześniej również II miejsce w Braci Łowieckiej, następnie nagrodę specjalną w konkursie CIC Photo prizes "Migratory Birds and Wildlife" w 2006 i kilka innych wyróżnień w krajowych konkursach przyrodniczych. Mimo upływu lat, nadal jestem zauroczony ptasim fenomenem. Zdolnością latania, wolnością, dostojeństwem i wspaniałą finezją ruchu tych podniebnych wędrowców.

Kazimierz Pańszczyk


Źródło: www.mok.nowytarg.pl