XXIX Sesja Rady Powiatu Nowotarskiego | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

XXIX Sesja Rady Powiatu Nowotarskiego

28 kwietnia 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Przed majowym weekendem radni Powiatu Nowotarskiego spotkali się na sesji Rady Powiatu. Sesja rozpoczęła się od wręczenia medalu. Pani Jolanta Bakalarz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny otrzymała Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski przyznaną przez Marszałka Jacka Krupę, którą wręczył Radny Województwa Małopolskiego Stanisław Barnaś. Odznaczona nie kryjąc swojego zaskoczenia podziękowała za odznakę, która jak powiedziała, jest docenieniem nie tylko jej pracy ale również całego zespołu ludzi, z którymi współpracuje w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu. Dalszy ciąg sesji przebiegał zgodnie z zaplanowanym porządkiem, zaś najobszerniejszymi tematami były podsumowania działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Domów Pomocy oraz Sanepidu.

Starosta Krzysztof Faber przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. Biuro Rozwoju i Promocji powiatu przedstawiło sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Powiatu Nowotarskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2016. Powołano Radę Programową Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu na lata 2017 - 2021 w skład rady weszły ponowie te same osoby, które pełniły tą funkcję przez ostatnie pięć lat- Karolina Kowalczyk, Wanda Szado Kudasik, Piotr Gąsienica, Krystyna Milaniak oraz Zbigniew Wójciak. Ponadto podjęto uchwały w sprawie powierzenia przez Powiat Nowotarski Gminie Szaflary prowadzenia zadania polegającego na pełnieniu funkcji inwestora robót budowlanych obejmujących rozbudowę drogi powiatowej nr 1646K Szaflary - Ostrowsko poprzez budowę ścieżki rowerowej. Gmina będzie również inwestorem zabudowy ciągu pieszo- rowerowego w miejscowościach Zaskale i Szaflary, oraz budowy lewostronnego chodnika dla pieszych przy ulicy Orkana w Szaflarach i budowy chodnika w miejscowości Bór.

Jolanta Bakalarz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przedstawiła Stan sanitarny Powiatu Nowotarskiego za 2016 rok. Sytuację epidemiologiczną chorób zakaźnych w Powiecie Nowotarskim można uznać za stabilną, nie odnotowano epidemicznego występowania chorób zakaźnych. W 2016 nadzorem objęto 6005 obiektów, w ramach działalności kontrolno -represyjnej przeprowadzono 4349 kontroli, wydano 1022 decyzji merytorycznych, 2391 decyzji płatniczych, nałożono 164 mandaty. Liczba kontroli wzrosła w stosunku do lat poprzednich, natomiast spadła liczba mandatów. Jeśli chodzi zachorowania w 2016 roku odnotowano 3 zachorowania na HIV i jedno na AIDS w roku poprzednim nie odnotowano zachorowań. Ogólnie biorąc pod uwagę zachorowania na choroby zakaźne widać zmniejszenie liczby zakażeń w porównaniu do roku poprzedniego mniej osób chorowało na świnkę, różyczkę i ospę wietrzną i gruźlicę, znacznie zmniejszyła się również liczba zachorowań wywołanych przez rota wirusy. Stan sanitarny zakładów żywności, żywienia i przedmiotów użytku pod nadzorem znajdowały się 1853 obiekty, skontrolowano 990obiektów, oceniono 897 obiektów, wszystkie otrzymały ocenę pozytywną, wstrzymano działalność w 2 zakładach, nałożono 160 mandatów karnych. Na terenie Powiatu Nowotarskiego realizowano następujące programy profilaktyczne: program edukacyjny "Trzymaj Formę", Krajowy Program Ograniczenia Następstw Palenia Tytoniu w Polsce, Program Przedszkolnej Edukacji Antynikotynowej "Czyste powietrze wokół nas", Program Edukacji Antynikotynowej dla uczniów klas I-II szkoły podstawowej "Nie pal przy mnie, proszę", program profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum "znajdź właściwe rozwiązanie", ogólnopolski program edukacyjny w zakresie profilaktyki uzależnień pt: "ARS, czyli jak dbać o miłość?", Krajowy Program zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV, Wojewódzki program profilaktyki Raka Szyjki Macicy" wybierz życie- pierwszy krok", miesiąc profilaktyki raka piersi oraz nadprogramowe interwencje w ramach których 21 kwietnia na nowotarskim rynku odbył się Piknik Zdrowia pod hasłem "pokonaj cukrzycę"

Aneta Wójcik - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przedstawiła sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu: ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i ustawy o pomocy społecznej w roku 2016. W minionym roku wszystkie dzieci z terenu Powiatu wymagające opieki i wychowania w ramach pieczy zastępczej znalazły pomoc i schronienie w rodzinach zastępczych lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. Łącznie w ciągu całego roku w 129 rodzinach przebywało 207 dzieci w tym na mocy zawartych porozumień 37 dzieci z innych powiatów. Na terenie Powiatu Nowotarskiego funkcjonowały 3 placówki opiekuńczo- wychowawcze: Rodzinny Dom Dziecka z siedzibą w Szaflarach, Dursztynie i Spytkowicach gdzie przebywało 41 dzieci w tym 6 z innych powiatów. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie czynnie wspierało i promowało idee rodzicielstwa zastępczego oraz integracji rodzin i instytucji poprzez organizowanie pikników, wycieczek i spotkań opłatkowych a także poprzez organizację koloni letnich. Wydatki Powiatu Nowotarskiego z tytułu przebywania dzieci w rodzinach zastępczych oraz pomocy wypłacanej ich pełnoletnim wychowankom w 2016r. wynosiły ponad 2 miliony złotych. W ubiegłym roku PCPR zatrudniało sześciu koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, którzy łącznie opiekowali się 129 rodzinami zastępczymi. Od 1 kwietnia w Nowym Targu funkcjonuje całodobowa linia telefoniczna interwencji kryzysowej obsługiwana przez wyznaczonych pracowników PCPR.

W kwestii rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, organizowano warsztaty terapii zajęciowej prowadzone w Odrowążu i Szczawnicy w których uczestniczyło łącznie 65 osób, z turnusów rehabilitacyjnych skorzystało 145 osób, dla 495 osób zakupiono sprzęt rehabilitacyjny, pomagano w rozpoczęciu działalności gospodarczej. Realizowano program "Aktywny samorząd", w ramach którego dofinansowanie do zakupu sprzętu komputerowego, montażu oprzyrządowania do samochodu, otrzymało 70 osób były również dofinansowania na koszty uzyskania prawa jazdy i uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym.

W Powiatowym Zespole ds. Orzekania o niepełnosprawności - zarejestrowano 2111 wniosków wydano 1 918 orzeczeń dla osób dorosłych, natomiast dla dzieci 427. Część orzeczeń wydano na podstawie wniosków z 2015 roku. W tym roku do realizacji skierowano 2 289 wniosków.

Ostatnie punkty sesji dotyczyły sprawozdań z działalności Domu Pomocy Społecznej „Smrek” w Zaskalu, Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy „Promyk”, Domu Pomocy Społecznej w Rabce – Zdrój. We wszystkich trzech placówkach spełnione są wszelkie standardy techniczne oraz zapewniony jest pełen zakres usług. Osoby tam przebywające mają dostęp do rehabilitacji, badań i zajęć kulturalnych i ruchowych. Domy gdzie przebywają niepełnosprawni są pozbawione barier architektonicznych i wyposażone w udogodnienia umożliwiające funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym.