Warunki pisemnego drugiego przetargu nieograniczonego na sprzedaż zabudowanej nieruchomości oznaczonej jako działka ewid. nr 337 o pow. 0,1620 ha, obręb Szlachtowa, jedn. ewid. Szczawnica | Ogłoszenia

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wyszukiwarka

Treść strony

Warunki pisemnego drugiego przetargu nieograniczonego na sprzedaż zabudowanej nieruchomości oznaczonej jako działka ewid. nr 337 o pow. 0,1620 ha, obręb Szlachtowa, jedn. ewid. Szczawnica

data wystawienia: 29.01.2021
status: zamknięte

WARUNKI PISEMNEGO DRUGIEGO PRZETARGU

NIEOGRANICZONEGO

 

 

Na sprzedaż zabudowanej nieruchomości oznaczonej jako działka  ewid. nr 337 o pow. 0,1620 ha,  obręb Szlachtowa, jedn. ewid. Szczawnica obszar wiejski, objętej księgą wieczystą NS1T/00032636/4, stanowiącej własność Skarbu Państwa.

 

 

1. Przedmiotem przetargu jest zabudowana nieruchomość oznaczona jako działka ewid. nr 337 o pow. 0,1620 ha, obręb Szlachtowa, jedn. ewid. Szczawnica obszar wiejski, objęta księgą wieczystą NS1T/00032636/4 prowadzoną przez Sąd Rejonowy w Nowym Targu, Wydział V Ksiąg Wieczystych (działy III i IV księgi wieczystej wolne są od wpisów – obciążeń). Nieruchomość będąca przedmiotem przetargu nie stanowi zabezpieczenia dla zobowiązań Skarbu Państwa.              

 

2. Organizatorem przetargu jest Starosta Nowotarski działający jako organ wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1990 z późn. zm.).

 

3.  Przetarg jest nieograniczony w formie pisemnej.

 

4. Czynności związane z przeprowadzeniem przetargu wykonuje komisja przetargowa, powołana przez Starostę Nowotarskiego Zarządzeniem nr 12/2021 z dnia 27 stycznia 2021 r.

 

5. Komisja przetargowa podejmuje rozstrzygnięcia porządkowe w drodze głosowania. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji przetargowej.

 

6. Przetarg odbędzie się w dniu 03 marca 2021 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Nowym Targu przy ul. Bolesława Wstydliwego 14, pokój nr 3.07 (II piętro – sala obrad zarządu) o godz. 10:00.

 

7. W przetargu mogą brać udział osoby fizyczne i osoby prawne, które wpłacą wadium w formie i terminie określonym w ogłoszeniu o przetargu.

 

8. Celem przetargu jest wybór najkorzystniejszej oferty cenowej.

 

9. Cena wywoławcza zabudowanej nieruchomości (grunt + budynek) wynosi (netto): 76 054,00 zł (słownie: siedemdziesiąt sześć tysięcy pięćdziesiąt cztery złote).

Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

 

10. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie wadium w pieniądzu, w wysokości 15 000,00 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych).

 

Podaną wyżej wysokość wadium należy wpłacić w gotówce, w terminie do dnia  26 lutego 2021 r. na konto Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, NRB 12 8791 0009 0000 0004 4886 0017, Bank Spółdzielczy Ziem Górskich Karpatia, Filia w Nowym Targu, ul. Szaflarska 93 D.

Za datę wpłacenia wadium uważa się datę wpływu środków na rachunek Starostwa Powiatowego w Nowym Targu podany powyżej. Brak środków na podanym powyżej koncie w ustalonym terminie, uznaje się jako nie wpłacenie wadium.

Wadium podlega przepadkowi w razie uchylenia się oferenta, który przetarg wygrał, od zawarcia umowy notarialnej.

 

W przetargu mogą brać udział osoby, które w wymaganym terminie wpłacą wadium oraz złożą w zamkniętej kopercie pisemną ofertę.

 

Pisemna oferta powinna zawierać:

  1. imię, nazwisko i adres oferenta albo nazwę lub firmę oraz siedzibę, jeżeli oferentem jest osoba prawna lub inny podmiot;
  2. datę sporządzenia oferty;
  3. oświadczenie, że oferent zapoznał się z warunkami przetargu i przyjmuje te warunki bez zastrzeżeń;
  4. oferowaną cenę i sposób jej zapłaty.

Oferty muszą być czytelne i nie mogą budzić wątpliwości co do ich treści.

 

Oferty należy składać w terminie do dnia 26 lutego 2021 r. do godziny 15:00 w Biurze Obsługi Klienta/Dziennik Podawczy (parter) Starostwa Powiatowego w Nowym Targu ul. Bolesława Wstydliwego 14 w zamkniętej kopercie opisanej w następujący sposób: „Pisemny II przetarg nieograniczony na sprzedaż zabudowanej działki ewid. nr 337 obręb Szlachtowa – nie otwierać przed dniem 03 marca 2021 r. godz. 10:00.”

 

Do oferty należy dołączyć kopię dowodu wniesienia wadium lub dowody stanowiące podstawę zwolnienia z tego obowiązku osoby, którym przysługuje prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej  w wyniku wypędzenia z byłego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego opuszczenia   w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r.

 

Pisemny przetarg nieograniczony składa się z części jawnej i niejawnej.

Część jawna odbywa się w obecności oferentów, podczas której przewodniczący komisji przetargowej otwiera przetarg i przekazuje informacje o przedmiocie przetargu, cenie wywoławczej, obciążeniach nieruchomości i zobowiązaniach, których przedmiotem jest nieruchomość oraz skutkach uchylenia się od zawarcia umowy i prawie zamknięcia przetargu. Komisja przetargowa podaje liczbę otrzymanych ofert oraz sprawdza dowody uiszczenia wadium lub podstawy zwolnienia z wpłaty wadium, dokonuje otwarcia kopert z ofertami, sprawdza kompletność złożonych ofert i tożsamość osób, które złożyły oferty i ogłasza, które oferty zostały zakwalifikowane do części niejawnej przetargu, zawiadamia oferentów o terminie i miejscu części niejawnej przetargu oraz o przewidywanym terminie zamknięcia przetargu.

 

W części niejawnej komisja dokonuje szczegółowej analizy ofert oraz wybiera najkorzystniejszą z nich lub stwierdza, że nie wybiera żadnej ze złożonych ofert. 

 

W przypadku złożenia równorzędnych ofert, komisja przetargowa organizuje dodatkowy przetarg ustny ograniczony do oferentów, którzy złożyli te oferty.

Przetarg uważa się za zamknięty z chwilą podpisania protokołu.

Przewodniczący komisji przetargowej zawiadamia na piśmie wszystkich, którzy złożyli oferty, o wyniku przetargu w terminie nie dłuższym niż 3 dni od dnia zamknięcia przetargu.

Uczestnik przetargu może, w terminie 7-miu dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wyniku przetargu pisemnego, zaskarżyć do Wojewody Małopolskiego czynności związane z przeprowadzeniem przetargu za pośrednictwem Starosty Nowotarskiego.

Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.

W przypadku:

- osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą konieczne jest dodatkowo przedłożenie aktualnego zaświadczenia (oryginał) o dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,

- podmiotów innych niż osoby fizyczne konieczne jest dodatkowo przedłożenie aktualnego dokumentu (oryginał), z którego wynika upoważnienie do reprezentowania tego podmiotu, a gdy działa pełnomocnik, konieczne jest przedłożenie pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego do dokonywania czynności na każdym etapie przetargu,

- małżonków, do dokonywania czynności przetargowych konieczna jest obecność obojga małżonków lub jednego z nich ze stosownym pełnomocnictwem (oryginał) drugiego małżonka, zawierającym zgodę na uczestnictwo w przetargu w celu odpłatnego nabycia nieruchomości,

- osób prawnych, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.

Osoby przystępujące do przetargu zobowiązane są do złożenia oświadczenia, że zapoznały się z warunkami pisemnego pierwszego przetargu nieograniczonego na zbycie nieruchomości Skarbu Państwa położonej w Szlachtowej, oznaczonej jako działka ewid. nr 337 oraz ze stanem prawnym i faktycznym przedmiotu przetargu i nie wnoszą z tego tytułu oraz   z tytułu ewentualnych wad ukrytych przedmiotu przetargu – żadnych zastrzeżeń.

 

Skarb Państwa nie zapewnia wskazania i wytyczenia granic przedmiotowej działki ewidencyjnej na gruncie.

 

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca może nastąpić w przypadku uzyskania zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, jeżeli wymagają tego przepisy ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (t.j. Dz. U.    z 2017 r. poz. 2278). Nabywca zobowiązany jest do ustalenia we własnym zakresie, czy nabycie nieruchomości będącej przedmiotem przetargu wymaga takiego zezwolenia. 

W przetargach mogą brać udział także osoby, którym przysługują uprawnienia wynikające z ustawy z dnia 08 lipca 2005r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz. U z 2017r., poz. 2097 – z późn. zm. ). Zgodnie z przepisami ww. ustawy – osobom posiadającym uprawnienia zaliczona zostanie na poczet ceny nabycia kwota stanowiąca 20% wartości posiadanego ekwiwalentu, nie obejmująca podatku VAT. Osoby te zwalnia się z obowiązku wpłacenia wadium, jeżeli złożą pisemne zobowiązanie wpłacenia kwoty równej wysokości wadium, ustalonego dla uczestników przetargu, w razie uchylenia się od zawarcia umowy sprzedaży. Ww. osoby, zamiast dowodu wpłaty wadium przedstawiają staroście oryginał zaświadczenia lub decyzji stwierdzającej posiadanie uprawnień zaopatrzony w adnotację wojewody o ujawnieniu w rejestrze wojewódzkim wybranej formy realizacji prawa do rekompensaty.

11. Przetarg wygrywa osoba, która zaoferuje najwyższą cenę.

12. Oferentom, którzy nie wygrali przetargu, wadium wniesione w gotówce zostanie wypłacone po jego zamknięciu lub odwołaniu, jednak nie później niż przed upływem 3 dni od dnia zamknięcia lub odwołania przetargu, przelewem na podany przez uczestnika nr konta.

13. Wadium wniesione w gotówce przez oferenta, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości.

14. Przetarg może się odbyć choćby wpłynęła tylko jedna oferta spełniająca warunki określone w ogłoszeniu o przetargu.

15. Protokół z przeprowadzonego przetargu, podpisany przez przewodniczącego  i  członków komisji przetargowej, stanowi podstawę do zawarcia umowy notarialnej. Protokół ten powinien zawierać informacje o:

- terminie i miejscu oraz rodzaju przetargu,

- oznaczeniu nieruchomości będącej przedmiotem przetargu według katastru nieruchomości    i księgi wieczystej oraz obciążeniach nieruchomości,

- zobowiązaniach, których przedmiotem jest nieruchomość,

- wyjaśnieniach i oświadczeniach złożonych przez oferentów,

- przeznaczeniu nieruchomości i sposobie jej zagospodarowania,

- osobach dopuszczonych i niedopuszczonych do przetargu, wraz z uzasadnieniem,

- informacje o złożonych ofertach wraz z uzasadnieniem wyboru najkorzystniejszej z nich   albo o niewybraniu żadnej z ofert,

- uzasadnieniu rozstrzygnięć podjętych przez komisję przetargową,

- imieniu, nazwisku i adresie albo nazwie lub firmie oraz siedzibie osoby wyłonionej   w przetargu jako nabywca nieruchomości,

- imionach i nazwiskach przewodniczącego i członków komisji przetargowej,

- dacie sporządzenia protokołu.

16. Przetarg uważa się za zakończony wynikiem negatywnym, jeżeli nie wpłynęła ani jedna oferta lub żaden z uczestników nie zaoferował ceny wyższej od wywoławczej, a także jeżeli komisja przetargowa stwierdziła, że żadna oferta nie spełnia warunków przetargu.

17. Zawarcie umowy sprzedaży, z osobą ustaloną jako nabywca, nastąpi po uzyskaniu zgody wojewody (art. 23 ust.1 pkt. 7 powołanej na wstępie ustawy o gospodarce   nieruchomościami) oraz po wpłaceniu wylicytowanej kwoty, pomniejszonej o wpłacone wadium najpóźniej na 5 dni przed zawarciem umowy, na wskazane w zawiadomieniu konto Starostwa Powiatowego w Nowym Targu.

18. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie stawi się bez usprawiedliwienia     w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi.

19. Wszelkie koszty związane z zawarciem aktu notarialnego ponosi nabywca.

20. Uczestnik przetargu może w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wyniku przetargu pisemnego, zaskarżyć czynności związane z przeprowadzeniem przetargu do Wojewody Małopolskiego. W przypadku wniesienia skargi organizator wstrzymuje dalsze czynności związane ze zbyciem nieruchomości.

21. Organizator zastrzega sobie prawo odwołania przetargu w każdym czasie, prawo zamknięcia przetargu bez wyboru oferty oraz prawo do zmiany warunków przetargu, zmiany treści ogłoszenia o przetargu, informując o powyższym w formie prawem przewidzianej.

 

INFORMACJA ADMINISTRATORA DANYCH OSOBOWYCH

 

Z dniem 25 maja 2018 r. na terytorium Polski rozpoczęło się stosowanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. RODO)  i związku z powyższym przedstawiamy następującą informację:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Starostwo Powiatowe w Nowym Targu reprezentowane przez Starostę Nowotarskiego z siedzibą w Nowym Targu, przy ul. Bolesława Wstydliwego 14, 34-400 Nowy Targ.
  2. Punkt informacyjny dotyczący danych osobowych znajduje się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Nowym Targu. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych pocztą elektroniczną: iod@nowotarski.pl.lub listownie pocztą tradycyjną.
  3. Podstawa przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest ściśle związana z charakterem prowadzonej działalności w interesie publicznym lub w ramach sprawowanej władzy publicznej powierzonej administratorowi - przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego i wynikającego z przepisów prawa.
  4. Starostwo Powiatowe w Nowym Targu gromadzi i przetwarza dane osobowe na podstawie i w granicach przepisów prawa, w szczególności ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości
    - w celu realizacji zadań w tym: przeprowadzenia procedury przetargowej na zbycie nieruchomości Skarbu Państwa.
  5. Starostwo Powiatowe co do zasady nie udostępnia danych osobowych innym odbiorcom, poza ustawowo uprawnionym.   
  6. Każdej osobie, w zakresie wynikającym z przepisów prawa, przysługuje prawo dostępu do swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  7. Dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny dla realizacji spraw, a po tym okresie dla celów i przez czas oraz w zakresie wymaganym przez przepisy prawa.
  8. Starostwo Powiatowe w Nowym Targu nie gromadzi i nie przetwarza danych osobowych w celach marketingowych oraz zautomatyzowanego przetwarzania w celu profilowania osób.
  9. W przypadku wątpliwości związanych z przetwarzaniem danych osobowych, każda osoba może zwrócić się do Starostwa Powiatowego w Nowym Targu z prośbą o udzielenie informacji. Niezależnie, każdemu przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  10. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest wymogiem wynikającym z ww. przepisów regulujących zbywanie nieruchomości Skarbu Państwa i jest niezbędne do przeprowadzenia procedury przetargowej.

Metka

Podmiot publikujący
Starostwo Powiatowe w Nowym Targu
Informację wytworzył
Krzysztof Faber - Starosta Powiatu Nowotarskiego
Data wytworzenia
27.01.2021
Informację opublikował
Joanna Kaleta
Data publikacji
29.01.2021