Opinia RIO do projektu uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Nowotarskiego na lata 2021-2036.
Uchwała Nr S.O.V–429–1/11/20
Składu Orzekającego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej
w Krakowie
z dnia 9 grudnia 2020 r.
w sprawie: opinii do projektu uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Nowotarskiego na lata 2021-2036.
Na podstawie art. 13 pkt 12 i art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (t. j.: Dz. U. z 2019 r., poz. 2137) oraz art. 230 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t. j.: Dz. U. z 2019 r., poz. 869 ze zm.) - Skład Orzekający Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie w osobach:
Przewodniczący: Piotr Koczanowski
Członkowie: Piotr Józefczyk
Jolanta Nowakowska
po zapoznaniu się z przedłożonym projektem uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Nowotarskiego
p o s t a n o w i ł:
zaopiniować pozytywnie projekt uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Nowotarskiego.
UZASADNIENIE
W dniu 12 listopada 2020 r. wpłynął do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, za pośrednictwem informatycznego systemu zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego BeSTi@, w formie dokumentu elektronicznego, opracowany przez Zarząd Powiatu Nowotarskiego projekt uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Nowotarskiego - dalej projekt WPF.
W wyniku analizy przedłożonego dokumentu, Skład Orzekający uznał, że opiniowany projekt uchwały został sporządzony z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa.
1. Projekt WPF został sporządzony z dochowaniem wymogów w zakresie szczegółowości, ustalonej art. 226 ust. 1, 2a i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t. j.: Dz. U. z 2019 r., poz. 869 ze zm.) - dalej ustawy o finansach publicznych oraz zgodnie z wymogami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 stycznia 2013 r. w sprawie wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego (t. j.: Dz. U. z 2015 r., poz. 92 ze zm.). Projekt WPF obejmuje okres od roku 2021 do roku 2036. Przyjęte w nim wartości dla 2021 roku są spójne w zakresie wyniku finansowego i związanych z nim kwot przychodów i rozchodów z analogicznymi wielkościami ujętymi w projekcie uchwały budżetowej na 2021 rok. W projekcie WPF zapewniono przestrzeganie przepisów ustawy o finansach publicznych dotyczących uchwalania i wykonywania budżetów w następnych latach, określonych w art. 242 ust. 1 cytowanej ustawy.
2. W załączniku do projektu WPF zamieszczono wykaz przedsięwzięć, wskazując dla każdego wymienionego przedsięwzięcia dane, o których stanowi art. 226 ust. 3 ustawy o finansach publicznych.
3. Projekt WPF zawiera prognozę kwoty długu, która została sporządzona na lata objęte wieloletnią prognozą finansową. Obejmuje zatem okres, w jakim przewiduje się pełną spłatę zaciągniętych i planowanych do zaciągnięcia zobowiązań. Możliwość spłaty zadłużenia zdeterminowana jest poziomem indywidulanego wskaźnika, o którym mowa w art. 243 z uwzględnieniem art. 244 ustawy o finansach publicznych. Przedstawiona przez Powiat prognoza kwoty długu wykazuje, że począwszy od roku 2021, relacja z art. 243 ustawy o finansach publicznych jest zachowana, z uwzględnieniem art. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2500). Należy jednak zastrzec, iż zgodnie z dyspozycją art. 243 ust. 2 pkt 4 ustawy o finansach publicznych, dla roku poprzedzającego rok budżetowy, na który ustalana jest relacja, przyjmuje się planowane wartości wykazane w sprawozdaniu za trzy kwartały z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego, a po sporządzeniu sprawozdań rocznych - wartości wykonane za ten rok, z tym że do obliczenia relacji dla poprzednich sześciu lat przyjmuje się wartości wykonane wynikające ze sprawozdań rocznych. W związku z powyższym relacja wyliczona w oparciu o faktycznie wykonane wielkości może zmienić rzeczywiste możliwości Powiatu w zakresie spłaty zobowiązań, które mogą być wówczas inne, a więc także niższe niż obecnie prognozowane.
Planowany dług Powiatu Nowotarskiego na koniec 2021 rok wynosi 55.261.004,00 zł, co stanowi 24,70% planowanych dochodów.
4. Zaproponowane w projekcie WPF upoważnienia dla organu wykonawczego do zaciągania zobowiązań znajdują umocowanie w przepisach art. 228 ustawy o finansach publicznych.
Skład Orzekający oceniając spełnienie relacji wynikającej z art. 243 ustawy o finansach publicznych oparł się na danych przedstawionych w Załączniku Nr 1 do projektu WPF i przyjął, że realizacja dochodów i wydatków będzie przebiegać na poziomie kwot prognozowanych, a także fakt, iż od roku 2024 nie będą zaciągane zobowiązania wpływające na dług jednostki samorządu terytorialnego.
Uwzględniając powyższe, jak również przepis art. 230 ust. 3 ustawy o finansach publicznych Skład Orzekający postanowił jak we wstępie.
POUCZENIE
1. Zgodnie z art. 20 powołanej ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, od niniejszej opinii Składu Orzekającego, Zarządowi Powiatu Nowotarskiego przysługuje odwołanie do Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
2. Stosownie do przepisu art. 230 ust. 3 i art. 246 ust. 2 cytowanej ustawy o finansach publicznych, niniejsza opinia winna być opublikowana przez Powiat Nowotarski w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania od Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t. j.: Dz. U. z 2020 r., poz. 2176).
Przewodniczący Składu Orzekającego
Piotr Koczanowski
dokument podpisany elektronicznie