Informacja o przeprowadzeniu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Nowotarskiego na lata 2018 – 2021 z perspektywą do roku 2025”.
Informacja
Na podstawie art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz
o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 2081) informuję, że po uzgodnieniu z Małopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym (pismo z dnia 12.12.2018 r. znak NS.9022.20.186.2018) oraz Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Krakowie (pismo z dnia 18.12.2018 r. znak OO.410.1.46.2018.MS) odstąpiono od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Nowotarskiego na lata 2018 – 2021 z perspektywą do roku 2025”.
Przedłożony projekt „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Nowotarskiego na lata 2018 – 2021 z perspektywą do roku 2025” zawiera następujące uwarunkowania:
- Charakter działań przewidzianych w dokumentach, o których mowa w art. 46 i 47, w szczególności:
- stopień, w jakim dokument ustala ramy dla późniejszej realizacji przedsięwzięć, w odniesieniu do usytuowania, rodzaju i skali tych przedsięwzięć.
Program Ochrony Środowiska uwzględnia kwestie dotyczące planowania przestrzennego poprzez takie działania, które mają na celu racjonalne gospodarowanie przestrzenią przy pomocy mechanizmów planistycznych zgodnie z założeniami rozwoju zrównoważonego. Istotnym zadaniem w tym zakresie jest uwzględnianie wymogów ochrony środowiska, w tym krajobrazu, korytarzy ekologicznych, terenów cennych przyrodniczo w trakcie prowadzenia inwestycji komunikacyjnych, koordynacja zagospodarowania obszaru powiatu nowotarskiego dla utrzymania wysokich wartości krajobrazowych i widokowych czy ochrony ciągłości korytarzy ekologicznych.
- powiązania z działaniami przewidzianymi w innych dokumentach:
Zapisy „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Nowotarskiego na lata 2018 – 2021
z perspektywą do roku 2025” są powiązane z działaniami przewidzianymi m. in. w:
„Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Powiatu Nowotarskiego na lata 2015 – 2022”:
Program rozwojowy 8: „Pięć Krain: Pieniny-Gorce-Spisz-Podhale-Orawa”.
Program rozwojowy „Pięć krain: Pieniny-Gorce-Spisz-Podhale-Orawa” powstał
w celu zapewnienia odpowiedniej polityki w zakresie optymalnego gospodarowania zasobami naturalnymi, ekologii i bezpieczeństwa geologicznego (Załącznik do Uchwały Nr 339/XLVI/2014 Rady Powiatu Nowotarskiego z dnia 30 października 2014 roku). W ramach programu realizowane będą przedsięwzięcia związane z:
- edukacją ekologiczną,
- ochroną środowiska naturalnego,
- gospodarką leśną,
- zapewnieniem bezpieczeństwa geologicznego.
„Programie Ochrony Środowiska dla Województwa Małopolskiego”:
Program Ochrony Środowiska dla Województwa Małopolskiego został zawarty w dokumencie pn. Program Strategiczny Ochrona Środowiska, jako Załącznik do Uchwały Nr LVI/894/14 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 27 października 2014 r. POŚ realizuje zapisy Strategii w zakresie ochrony zasobów wodnych, poprawy jakości powietrza, rozwijania systemu gospodarki odpadami, przeciwdziałania występowaniu i minimalizowania skutków negatywnych zjawisk atmosferycznych, geodynamicznych i awarii przemysłowych, ochrony środowiska przed hałasem komunikacyjnym, komunalnym, przemysłowym oraz minimalizacji oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego, ochrony i zachowania środowiska przyrodniczego, regionalnej polityki energetycznej, edukacji obywatelskiej w zakresie ochrony środowiska oraz kształtowania i promocji postaw proekologicznych, wsparcia systemu zarządzania bezpieczeństwem publicznym.
„Programie Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego. Małopolska
w zdrowej atmosferze.”:
Program Ochrony Środowiska wpisuje się w założenia Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego, który jest elementem strategii poprawy jakości powietrza w Małopolsce (Załącznik nr 1 do Uchwały Nr XXXII/451/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 roku). POP ma na celu podjęcie zintegrowanych działań na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym, aby stworzyć warunki prawne, organizacyjne i finansowe do realizacji wyznaczonych celów.
Ponadto przedmiotowy Program uwzględnia szereg zapisów zawartych w dyrektywach Unii Europejskiej m.in. w zakresie: promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, charakterystyki energetycznej budynków zobowiązującej do redukcji zużycia energii
w sektorze budownictwa, składowania odpadów, ochrony powietrza, oceny i zarządzania hałasem.
- przydatność w uwzględnieniu aspektów środowiskowych, w szczególności
w celu wspierania zrównoważonego rozwoju, oraz we wdrażaniu prawa wspólnotowego w dziedzinie ochrony środowiska:
Opracowywany Program Ochrony Środowiska precyzuje priorytety ekologiczne, rodzaj
i harmonogram działań proekologicznych, środki niezbędne do osiągnięcia celów, w tym mechanizmy prawno-ekonomoczne i środki finansowe. Celem zaprojektowanego dokumentu jest również kontynuacja prowadzonych działań na terenie Powiatu Nowotarskiego, co ma przełożyć się na poprawę stanu środowiska przyrodniczego i stać się istotnym czynnikiem wsparcia zrównoważonego rozwoju oraz wdrażania prawa wspólnotowego w dziedzinie ochrony środowiska.
- powiązania z problemami dotyczącymi ochrony środowiska:
Realizacja planowanych działań na rzecz ochrony środowiska wpłynie na poprawę jakości środowiska na terenie Powiatu Nowotarskiego. Jest to kompleksowy program dotyczący kwestii przyrodniczych i infrastrukturalnych, który zawiera w sobie zbiorcze zagadnienia
z zakresu: energetyki, transportu, gospodarki wodnej, gospodarki odpadami, leśnictwa, rolnictwa, turystyki i wykorzystania terenu.
- Rodzaj i skala oddziaływania na środowisko, w szczególności:
- prawdopodobieństwo wystąpienia, czas trwania, zasięg, częstotliwość
i odwracalność oddziaływań:
- prawdopodobieństwo wystąpienia, czas trwania, zasięg, częstotliwość
W przedmiotowym opracowaniu Planu Ochrony Środowiska nie ma zawartych warunków dla późniejszych realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Projektowany Program Ochrony Środowiska jest dokumentem strategicznym i stanowi podstawę do podejmowania działań w zakresie ochrony środowiska. Tym samym nie narzuca konkretnych inwestycji lecz wyłącznie wskazuje takie kierunki rozwoju, które zapewnią zrównoważony rozwój Powiatu.
- prawdopodobieństwo wystąpienia oddziaływań skumulowanych lub transgranicznych:
Nie przewiduje się oddziaływań skumulowanych. Transgraniczne oddziaływanie na środowisko również nie jest możliwe ze względu na wielkość oddziaływania na środowisko (powietrze, wody).
- prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka dla zdrowa ludzi lub zagrożenia dla środowiska:
Ze względu na poruszaną w treści dokumentu szeroką problematykę, obejmującą różne komponenty środowiska należy uznać, że realizacja zapisów Programu ma wyłącznie pozytywny wpływ na jakość życia mieszkańców i stan środowiska.
- Cechy obszaru objętego oddziaływaniem na środowisko, w szczególności:
- obszary o szczególnych właściwościach naturalnych lub posiadające znaczenie dla dziedzictwa kulturowego, wrażliwe na oddziaływania, istniejące przekroczenia standardów jakości środowiska lub intensywne wykorzystanie terenu:
Środowisko przyrodnicze na terenie Powiatu Nowotarskiego cechuje się różnorodnością ekosystemów obejmując m. in. cenne zespoły torfowisk wysokich, dolin rzecznych oraz stoków Gorców, Pienin i Beskidów. Różnorodność biologiczna na obszarze powiatu wymaga ochrony zarówno poprzez działania lokalne jak i współpracę na poziomie województwa.
- Formy ochrony przyrody w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz obszary podlegające ochronie zgodnie z prawem międzynarodowym:
Parki narodowe: Babiogórski Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy,
Parki krajobrazowe: Popradzki Park Krajobrazowy,
Rezerwaty przyrody: Baniska, Bór na Czerwonem, Przełom Białki pod Krempachami, Modrzewie, Nad Kotelniczym Potokiem, Wysokie Skałki, Skałka Rogoźnicka, Zaskalskie-Bodnarówka, Biała Woda, Wąwóz Homole, Pusta Wielka, Niebieska Dolina, Kłodne nad Dunajcem, Luboń Wielki, Rezerwat na Policy im. prof. Zenona Klemensiewicza, Bembeńskie,
Natura 2000 – obszary siedliskowe: PLH120001 – Ostoja Babiogórska,
PLH120002 – Czarna Orawa, PLH120012 – Na Policy, PLH120013 – Pieniny (=PLC120002 – Pieniny), PLH120016 – Torfowiska Orawsko-Nowotarskie, PLH120018 – Ostoja Gorczańska, PLH120019 – Ostoja Popradzka, PLH120024 – Dolina Białki, PLH120025 – Małe Pieniny, PLH120037 – Podkowce w Szczawnicy, PLH120043 – Luboń Wielki, PLH120045 – Niedzica, PLH120050 – Ochotnica, PLH120086 – Górny Dunajec, PLH120088 – Środkowy Dunajec z dopływami, PLH120095 – Tylmanowa,
Natura 2000 – obszary ptasie: PLB120001 – Gorce, PLB120006 – Pasmo Policy, PLB120007 – Torfowiska Orawsko-Nowotarskie, PLC120002 – Pieniny, PLB120011 – Babia Góra,
Obszary Chronionego Krajobrazu: Południowomałopolski Obszar Chronionego Krajobrazu,
Pomniki przyrody: drzewa, źródła, wodospad i inne – 313 szt.,
Stanowiska dokumentacyjne: Sztolnie na Górze Jarmuta, użytek bez nazwy.
Podsumowując działania Powiatu Nowotarskiego planowane w „Programie Ochrony Środowiska dla Powiatu Nowotarskiego na lata 2018 – 2021 z perspektywą do roku 2025” należy stwierdzić, że posłużą one do zapewnienia zrównoważonego rozwoju regionu. Program nie przewiduje negatywnego wpływu na obszary o szczególnych właściwościach środowiskowych lub posiadających znaczenie dla dziedzictwa kulturowego. W połączeniu z inwestycjami chroniącymi i oczyszczającymi środowisko, a także działaniami organizacyjnymi i kontrolnymi nie planuje się, że nastąpi pogorszenie stanu form ochrony przyrody, ich zniszczenie bądź fragmentacja i zanik. Przedmiotowy POŚ został opracowany zgodnie z wymaganymi dokumentami strategicznymi szczebla krajowego oraz wojewódzkiego, które uwzględniają zrównoważony rozwój. W czasie realizacji zapisów dokumentu nie występuje również zagrożenie przekroczenia standardów jakości środowiska oraz intensywnego wykorzystywania terenu.
W związku z powyższym odstąpiono od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Nowotarskiego na lata 2018 – 2021 z perspektywą do roku 2025”.