Treść strony
Terenowy Punkt Paszportowy
Adres | ul. Bolesława Wstydliwego 14, 34-400 Nowy Targ |
Telefon | (18) 261 07 88 |
Zadania
O paszport można się starać we wszystkich punktach paszportowych, niezależnie od miejsca zameldowania czy zamieszkania. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że dokument można odebrać tylko w tym samym miejscu, w którym składało się wniosek.
Terenowy Punkt Paszportowy w Nowym Targu
34-400 Nowy Targ,
ul. Bolesława Wstydliwego 14
tel. 18-26-10-788
Godziny obsługi mieszkańców:
poniedziałek-piątek 7:30-14:30
Ważna informacja! W dniu 26.10.2021 r. (wtorek) Terenowy Punkt Paszportowy w Nowym Targu będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.
Paszport - podstawowe informacje
DOKUMENT PASZPORTOWY - uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadcza obywatelstwo polskie i tożsamość osoby. W okresie ważności dokumenty paszportowe stanowią własność Rzeczypospolitej Polskiej.
Paszport zawiera dwie cechy biometryczne posiadacza, tj. wizerunek twarzy i odciski palców. Paszporty bez biometrii zachowują ważność do daty, która jest zapisana w dokumencie. Jeżeli ktoś chce wymienić dokument na biometryczny - może to zrobić, po uiszczeniu opłaty paszportowej. Nie ma możliwości „dopisania” odcisków palców do dotychczasowych paszportów.
Każdy obywatel polski ma prawo do otrzymania paszportu, a pozbawienie tego prawa może nastąpić wyłącznie w przypadkach przewidzianych w ustawie o dokumentach paszportowych.
RODZAJE DOKUMENTÓW PASZPORTOWYCH
Paszport
- zawiera mikroprocesor z danymi biometrycznymi posiadacza dokumentu, tj. zapisanym elektronicznie wizerunkiem twarzy oraz odcisków palców, które nie są widoczne w formie graficznej. Odciski palców są przechowywane w bazie danych wyłącznie na czas produkcji dokumentu. Pobieranie odcisków palców odbywa się przy pomocy czytnika – niewielkiego, elektronicznego urządzenia, do którego należy przyłożyć palce. Nie jest używany tusz, ani żadna substancja, która mogłaby np. brudzić palce,
- wydawany jest osobom pełnoletnim oraz dzieciom powyżej 13 roku życia z okresem ważności 10 lat,
- wydawany jest dzieciom do ukończenia 13 roku życia z okresem ważności 5 lat.
Paszport tymczasowy
- nie zawiera mikroprocesora z danymi biometrycznymi posiadacza dokumentu,
- wydawany jest przez konsula obywatelom polskim przebywającym za granicą, na czas oczekiwania przez nich na doręczenie paszportu sporządzanego w kraju, z okresem ważności do 12 miesięcy,
- wydawany jest przez wojewodę lub konsula, w udokumentowanych przypadkach nagłych, związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny bądź prowadzoną działalnością zawodową, z okresem ważności do 12 miesięcy,
- wydawany jest przez wojewodę lub konsula osobom czasowo przebywającym w kraju i za granicą na powrót do miejsca stałego pobytu, z okresem ważności do 12 miesięcy,
- wydawany jest przez konsula z urzędu obywatelom polskim przebywającym za granicą, którzy nie posiadają paszportu, jeżeli przemawiają za tym ważne okoliczności, z okresem ważności do 12 miesięcy.
- wydawany jest osobom, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, a przeszkoda ta ma charakter czasowy, z okresem ważności do 12 miesięcy.
Paszport dyplomatyczny
- wydawany jest przez ministra właściwego do spraw zagranicznych z okresem ważności do 10 lat.
Paszport służbowy MSZ
- wydawany jest przez ministra właściwego do spraw zagranicznych z okresem ważności do 10 lat.
Drugi paszport
Osoba posiadająca ważny paszport może ubiegać się o wydanie drugiego paszportu w wyjątkowych sytuacjach, uzasadnionych względami bezpieczeństwa państwa, względami ochrony życia i zdrowia tej osoby, poważnymi trudnościami w prowadzeniu przez nią działalności humanitarnej, posiadaniem w paszporcie wiz lub pieczęci potwierdzających przekraczanie granicy państw lub pobyt na ich terytorium, co uniemożliwia lub znacznie utrudnia wjazd na terytorium innego państwa. Wniosek o wydanie drugiego paszportu można złożyć do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dowolnie wybranego wojewody lub konsula, po wcześniejszym uzyskaniu decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zezwalającej na wydanie tego dokumentu. Wniosek należy złożyć przed upływem 3 miesięcy od dnia wydania decyzji. Termin ważności drugiego paszportu wynosi 2 lata.
Opłata paszportowa za wydanie drugiego paszportu wynosi 280 zł.
WAŻNE INFORMACJE
- Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w kraju, a za granicą u konsula, bez względu na miejsce zameldowania.
- Złożenie wniosku paszportowego oraz odbiór dokumentu paszportowego odbywa się osobiście.
- Od osób małoletnich, które nie ukończyły 12 lat nie pobiera się odcisków linii papilarnych.
- W imieniu dziecka, które nie ukończyło 18 lat, wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składają wspólnie rodzice lub opiekunowie prawni (obecność dziecka nie jest obowiązkowa jedynie w przypadku ubiegania się o paszport dla małoletniego, który nie ukończył 5 lat).
- Dzieci do 18 roku życia nie muszą być obecne przy odbiorze paszportu. Dokument odbiera jeden z rodziców lub opiekunów prawnych.
- Dokument paszportowy odbiera się w organie paszportowym, w którym został złożony wniosek paszportowy.
- Każda osoba przekraczająca granice musi posiadać własny dokument podróży. Nie dokonuje się wpisów danych dzieci do paszportów rodziców.
- Termin oczekiwania na wydanie paszportu wynosi: do miesiąca od dnia złożenia wniosku paszportowego, a w sprawach szczególnie skomplikowanych wymagających przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego do 2 miesięcy.
- Paszport traci ważność po zmianie nazwiska (np. po ślubie) lub w przypadku zmiany danych osobowych zawartych w paszporcie (imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, płeć, nr PESEL) w wyniku wydania decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu w sprawie zmiany danych. Dokument traci automatycznie ważność po 60 dniach od dnia, w którym dokonane zostały zmiany danych. W przypadku osób przebywających za granicą paszport traci ważność po 4 miesiącach.
- Paszport traci również ważność z dniem wyrażenia przez Prezydenta RP zgody na zrzeczenie się obywatelstwa, z dniem zawiadomienia o utracie, zniszczeniu lub znalezieniu dokumentu bądź z dniem śmierci posiadacza paszportu.