Ciesielskie Śpasy 2024 - V Targi Cieśli, II Targi Dekarzy | Kalendarium

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Ciesielskie Śpasy 2024 - V Targi Cieśli, II Targi Dekarzy

Termin
23 – 25 sierpnia 2024
Zdjęcie 2

Już za dwa tygodnie w Chochołowie rozpoczyna się niezwykłe wydarzenie - V Międzynarodowe Targi Cieśli i Ciesielskie Śpasy Chochołów 2024. W trakcie 3 – dniowej wystawy, która odbędzie się w ośrodku sportowym "Na Kamieńcu" będą miały miejsce się pokazy cieśli, msorzy i rzemieślników, którzy poprzez swój fach są związani z tradycyjnym budownictwem regionalnym. Na żywo zobaczymy pracę cieśli, którzy będą składać płazy i wykonywać szczyt góralskiego domu. Msorze będą „optykać” szpary między płazami i chwalić się kunsztem i oryginalnością wzorów, które wykonują. Bardzo widowiskowe będą pokazy rzeźbiarzy, którzy będą pilarkami rzeźbić w dużych kłodach drewna. Kowal będzie pracował na żywym ogniu i wykuwał ozdobne okucia. 

Wystawa to nie tylko rzemiosło. Podczas imprezy będą prezentować się firmy produkujące nowoczesne maszyny i narzędzia, które są wykorzystywane w dzisiejszym budownictwie. Można będzie podpatrzyć nowinki technologiczne i może samemu skorzystać z oferty firm prezentowanych na Targach. Swój udział w zapowiedziały firmy produkujące tartaki, narzędzia, farby, lakiery, impregnaty, blachy, piece, systemy geodezyjne i wiele innych, których produkty obsługują branże budowlaną.

O dobry humor zadba znakomity konferansjer, jakim jest niewątpliwie Andrzej Jakubiec „Kubosek” z Cichego – znany wszystkim działacz kulturalny, jak i również bardzo dobry znawca ciesielstwa z racji wykonywanego zawodu.

Punktem kulminacyjnym będą zawody cieśli i msorzy, które odbędą się w sobotę (24.08.2024r.). Od 11.00 rywalizację rozpoczną "msorze", którzy będą "mszyć" szparę między płazami. Jury będzie oceniać jakość wykonania mszenia i jego zdobnictwo. Natomiast od 12.00 rozpoczną się Mistrzostwa Cieśli. Zawody będą polegać na wykonaniu węgła prostego prawego z płazy. W trakcie zawodów będzie można posługiwać się tylko tradycyjnym sprzętem – siekiera, dłuto, piła “o napędzie ręcznym”. Oceny dokona komisja powołana przez organizatora. Przy ocenie będzie uwzględniana dokładność oraz czas wykonania węgła. Dla zwycięzców i uczestników przewidziano cenne i atrakcyjne nagrody rzeczowe - m.in. markowe pilarki spalinowe oraz siekiery "Karolki".

Zgłoszenia do zawodów przyjmowane są telefonicznie – Tadeusz Watycha tel. +48 600 408 492 oraz bezpośrednio przed zawodami.

Ekspozycja odbywa się codziennie od 10.00 do 17.00. W niedzielę kończymy o 16.00.

 

Wydarzenie dofinansowano przez Polską Fundację Narodową.

 

Organizatorami są: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu oraz firma Blach - Bud Józef Zborowski Chochołów. 

Oficjalnym partnerem jest Polska Fundacja Narodowa

Partnerem wydarzenia jest Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

Sponsorami wydarzenia są - ORLEN OIL oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego