Karpacki Wyścig Kurierów 2018 | Kalendarium

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Karpacki Wyścig Kurierów 2018

Termin
28 kwietnia – 3 maja 2018
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

Małopolski Związek Kolarski zaprasza na 35. edycję Karpackiego Wyścigu Kurierów, który odbędzie się w dniach od 28 kwietnia do 3 maja m.in. na terenie powiatu nowotarskiego.

Trasa Karpackiego Wyścigu Kurierów 2018:

1. etap – 28 kwietnia: Veszprem – Papa, 150km
2. etap – 29 kwietnia: Trstena – Jabłonka, 64km
3. etap – 29 kwietnia: Jabłonka – Oświęcim, 106km
4. etap – 30 kwietnia: Niedzica – Poprad, 133,5km
5. etap – 1 maja: Stara Lubovna – Stara Lubovna, 150km
6. etap – 2 maja: Szczawnica – Nowy Sącz, 166km
7. etap – 3 maja: Tuchów – Tarnów, 175km

3 kraje, 6 dni wyścigowych, 7 etapów, 22 górskie premie i blisko 950 kilometrów - tak w skrócie zapowiada się 35. edycja Karpackiego Wyścigu Kurierów.

Karpacki Wyścig Kurierów rozgrywany będzie już po raz 35. w swojej historii i po raz 10. od czasu reaktywacji tej imprezy w 2009 roku. Tradycyjnie już kolarze rywalizować będą na karpackich szosach na przełomie kwietnia i maja - czeka ich w sumie sześć dni rywalizacji, w trakcie których rozegranych zostanie siedem etapów na terenie Węgier, Słowacji i Polski.

W tym roku Karpacki rozpocznie się na Węgrzech. Wyścig zacznie 150-kilometrowy etap z Veszprem do Papy. Będzie on niejako kalką etapu sprzed roku, co oznacza, że spodziewać się należy wysokiej średniej i finiszu z peletonu - pierwszym liderem klasyfikacji generalnej będzie zatem najpewniej sprinter. Po pierwszym przetarciu kolumnę wyścigu czeka długi transfer na Słowację, gdzie kolarze następnego dnia wznowią zmagania.

Na drugi dzień zaplanowane zostały dwa etapy. Najpierw rozegrany będzie krótki (64 kilometry) słowacko-polski odcinek z Trsteny przez Babiogórski Park Narodowy do malowniczo położnej Jabłonki, a kilka godzin później kolarze wjadą w nieco bardziej wymagający teren. Będzie to 106-kilometrowa przeprawa z Jabłonki do Oświęcimia, w trakcie której peleton podjedzie m.in. pod Łękawicę, Przysłop oraz Przełęcz Krowiarki.

Ostatniego dnia kwietnia do przejechania będą 133 kilometry z Niedzicy do słowackiego Popradu, który po 30 latach nieobecności wrócił na mapę Karpackiego Wyścigu Kurierów. 4 premie górskie, zapowiadają ciekawą i dynamiczną walkę od startu do mety, na której być może przyjdzie nam poznać nowego lidera klasyfikacji generalnej.

Do grona miast etapowych Karpackiego Wyścigu Kurierów powraca w tym roku także słowacka Stara Lubovna. Ta położona na Spiszu miejscowość, gościła ostatnio kolarskich kurierów w 1998 r. Pienińskie klimaty, krajobrazy i ogólny klimat regionu stwarzają idealną scenerię dla kolarskiego wyścigu. W Starej Lubovni wyznaczono zarówno start, jak i metę 4. etapu, rozgrywanego na dystansie 150 kilometrów.

Dwa ostatnie etapy Karpackiego będą długie i naprawdę ciężkie. Choć rozgrywane na stosunkowo niewysokich, beskidzkich wzniesieniach, na pewno nie raz dadzą się kolarzom we znaki. Etap 5. poprowadzi ze Szczawnicy do Nowego Sącza i liczyć będzie 166 kilometrów, na których wyznaczonych zostało pięć premiowanych podjazdów. Z kolei na finał zaplanowano 175-kilometrowy odcinek z Tuchowa do Tarnowa. Sześć górskich premii i podjazdy dające mocno w kość na pewno nie pozostaną bez znaczenia w kontekście rozstrzygnięć klasyfikacji generalnej, której zwycięzcę poznamy 3 maja właśnie w Tarnowie.

Wyścig, który trwać będzie od 28 kwietnia do 3 maja, jest jedną z największych imprez dla kolarzy poniżej 23. roku życia, rozgrywanych na europejskim gruncie. Długa trasa i różnorodność profili pozwala zbierać młodzieżowcom cenne doświadczenie, nabywać cennych umiejętności i nierzadko sięgać po pierwsze w karierze sukcesy, które w przyszłości otwierają drzwi do wielkiego, kolarskiego świata.

Wychodząc naprzeciw ogromnemu rozwojowi kolarstwa amatorskiego, po raz pierwszy w historii, rozegrany zostanie tuż po wyścigu dla orlików, 1. Karpacki Wyścig Kurierów dla Amatorów. Rozpocznie się prologiem, w piątek, 4 maja w Pogórskiej Woli gm. Skrzyszów na dystansie 7 km ze startem i metą w okolicy OGP Gaz-System z dekoracją obok pomnika H. Marusarz (kurierki z czasów II WŚ). W sobotę, 5 maja, startem honorowym z Rynku w Pilźnie, rozpocznie się pierwszy etap ze startu wspólnego. Start ostry oraz meta będą usytuowane pod firmą Omega m. Parkosz/Mokrzec. Potem pętla przez m. Dobrków, Górę św. Grzegorza, Górę Maga, Południk. Dwa górzyste okrążenia i łączny dystans to 58 kilometrów. A na finał, w niedzielę, 6 maja, mamy start ostry z Rynku w Ryglicach, a potem pętle na trasie: Galia Górna (Ostry Kamień), Kowalowa, Góra Kokocz, Zalasowa, Ryglice. Trzy premie na każdej rundzie oraz lotna na starcie/mecie w Ryglicach i łączny dystans 72 kilometrów.