II Festyn Zdrowia | Multimedia

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

II Festyn Zdrowia

13 czerwca 2013

Dnia 12 czerwca br. w godz. 9-12 w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku n. Dunajcem odbył się II Festyn Zdrowia. Celem organizowanej imprezy jest popularyzacja idei zdrowego stylu życia głównie pod kątem zdrowego i zrównoważonego odżywiania oraz aktywności fizycznej. Od lat obserwuje się niepokojące tendencje wzrostu zaburzeń zdrowotnych spowodowane korzystaniem z udogodnień cywilizacyjnych. Trudno bowiem we współczesnym świecie odróżnić wartościowe produkty od reklamowanych nowinek - nie potrafimy określić która żywność jest dla nas wartościowa a która jest tzw. „ żywieniowym śmieciem ”. Brakuje nam świadomości, że złe odżywianie i brak aktywności fizycznej jest przyczyną powstawania wielu chorób. Ponadto zapominamy o regularnej aktywności fizycznej która jako uzupełnienie właściwego odżywiania jest podstawą zdrowia człowieka w każdym wieku.

Do udziału w imprezie zaproszono okoliczne szkoły, wzięły w niej udział: Szkoła Podstawowa nr 1 im A. Mickiewicza z Krościenka n/D., Szkoła Podstawowa nr1 im. Henryka Sienkiewicza ze Szczawnicy, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II z Krościenka n/D oraz Społeczne Gimnazjum im. prof. Józefa Tischnera ze Szczawnicy.

Zespół Szkół przygotował liczne atrakcje, m.in. pokaz filmów pt. „Wiem co jem”, które w ciekawy i przystępny sposób przybliżały problematykę właściwego odżywiania.

W pracowni technologii gastronomicznej przygotowany był Eko - poczęstunek czyli zdrowe napoje jako alternatywa do popularnych ostatnio a szkodliwych dla zdrowia napoi energetycznych. Można było degustować napoje ziołowe, owocowo-warzywne oraz napoje na bazie mleka i jogurtów. Dodatkową atrakcją Eko-poczęstunku były drinki bezalkoholowe, syrop z mniszka lekarskiego, syrop z pokrzywy i syrop z róży.

Na uczestników festynu w kolejnej sali czekała grupa uczniów udzielająca konsultacji dietetycznej. Z każdej przybyłej grupy uczniów wyłaniano ochotnika, który był ważony i mierzony. Po tych zabiegach „konsultanci dietetyczni” obliczali indywidualne zapotrzebowanie energetyczne dla tej osoby. Sprawdzali również zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, a następnie doradzali z jakimi potrawami i napojami można dostarczyć te składniki do organizmu. Udzielano wskazówek czego unikać a które produkty są pożądane a także jaką ilość kalorii spalamy podczas wykonywania różnych czynności.

Zaprezentowane zostały też 4 doświadczenia chemiczne pt.:

  1. Czy każdy cukier jest słodki ?

  2. Wykrywanie skrobi w różnych produktach spożywczych.

  3. Wykrywania białek w różnych produktach spożywczych.

  4. Co szkodzi białkom.

W pracowni informatycznej każdy mógł rozwiązać test on-line sprawdzający poziom wiedzy na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej oraz obliczyć przy pomocy programu komputerowego własne BMI (Body Mass Index).

Specjalnie z okazji odbywającego się II Festynu Zdrowia udostępniona została do zwiedzania specjalistyczna pracownia kosmetyczna, którą prezentowały słuchaczki 2-go roku Szkoły Policealnej dla Dorosłych – Technik Usług Kosmetycznych. Ochotnicy mogli skorzystać z zabiegów upiększających – masaż twarzy, makijaż codzienny i wieczorowy oraz maski na bazie błota i glinki.

Tego dnia nie mogło również zabraknąć promocji aktywności fizycznej jako ważnego elementu utrzymania zdrowia. Młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w grach i zabawach sportowych, ubiegając się tym samym o tytuł „Najlepiej wysportowanej klasy”. Wszystkie konkurencje były powodem do dobrej zabawy i integracji zespołów klasowych. Ostatecznie zwyciężyli:

Gospodarze ZSZiP – klasa III

W kategorii gimnazjum zwyciężyło Gimnazjum im. prof. Józefa Tischnera ze Szczawnicy.

W kategorii szkoła podstawowa zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza ze Szczawnicy.

Zwycięskie zespoły zostały nagrodzone dyplomem oraz „bombami witaminowymi” składającymi się ze świeżych owoców i słodyczy dietetycznych.

II Festyn Zdrowia minął pod znakiem wielu atrakcji i dobrej zabawy - w sposób ciekawy i przystępny dla młodzieży propagował zdrowy styl życia. Przybyli goście, żegnając się, zadeklarowali chęć uczestnictwa w festynie za rok, co jest potwierdzeniem, iż Festyn zyskuje na popularności.Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem