Take Action For The Earth – Goszczyński w programie Erasmus+ | Multimedia

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Take Action For The Earth – Goszczyński w programie Erasmus+

5 kwietnia 2023
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniach 26 marca - 1 kwietnia br. grupa dwunastu uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu zorganizowanym w ramach programu Erasmus+ realizując projekt Take Action For The Earth.

Pierwsza sesja projektowa odbyła się w miasteczku Perpignan w południowej Francji – był to pobyt pełen interesujących wykładów i zapierających dech w piersiach wycieczek. Podczas tego pobytu młodzież rozwijała umiejętności pracy w grupach, dyskutowała o klimacie i problemach środowiska, a także przełamywała barierę językową podczas komunikacji z innymi uczestnikami pochodzącymi z Francji i z Grecji.

W poniedziałek (27.03.) uczniowie Goszczyńskiego zostali oficjalnie przywitani w sali konferencyjnej szkoły, następnie wraz z przewodnikami zwiedzili cały kompleks obejmujący ogromny budynek, trzy ogrody, bibliotekę, mnóstwo sal i korytarzy. Wzięli także udział w lekcjach nie tylko francuskiego, ale także w 55-minutowych zajęciach m.in. z języka angielskiego czy geografii, z zaciekawieniem obserwując współpracę nauczycieli z uczniami.

W tym samym dniu wysłuchali także wykładu na temat zanieczyszczenia plastikiem w oceanach, zdając sobie sprawę z tego, jak poważny jest to problem dla całej planety, grożący wymarciem wielu gatunków zwierząt i roślin a także zatruciem oceanów. Po południu uczniowie razem z nauczycielami spacerowali po Perpignan. Jednak nie było to zwykłe zwiedzanie – zaopatrzeni w worki i rękawiczki zbierali każdy napotkamy śmieć, przyczyniając się do sprzątania świata.

Następnego dnia z samego rana cała grupa udała się do Eyne Valley. To położona w katalońskich Pirenejach malownicza dolinka, u stóp której rozciąga się piękna wioska. Po krótkim spacerze w górach i zwiedzaniu malowniczej wsi uczniowie wzięli udział w warsztatach integracyjnych. W farmie słonecznej Themis dowiedzieli się, w jaki sposób energia jest pobierana ze światła słonecznego, które jest ekologicznym źródłem odnawialnym..

W kolejnych dniach, w grupach skoncentrowanych na konkretnych aspektach związanych ze środowiskiem: woda, powietrze, odpady – młodzież różnych narodowości pracowała nad prezentacją dotyczącą danego zagadnienia, doskonaląc jednocześnie umiejętności komunikacyjne w języku angielskim. Ponadto uczniowie podziwiali także oceanarium, uczestniczyli w warsztatach, podczas których dowiedzieli się m.in. czy i jak na poziom wody wpływa topnienie lodowców i lodu morskiego albo co dzieje się ze zwierzętami morskimi pod wpływem ocieplenia klimatu. Oprócz czasu poświęconego nauce był także czas na relaks – wyścig fotograficzny ulicami miasteczka, długi spacer brzegiem morza, malowniczymi ścieżkami położonymi na klifach, skąd roztaczały się przepiękne widoki.

W ostatnim dniu wszyscy uczestnicy przedstawili prezentacje i odpowiadali na pytania dotyczące opracowanych tematów, uczestniczyli w warsztatach na temat zmian klimatu, tworzyli plakaty, które potem zostały wyeksponowane na korytarzach francuskiej szkoły. Wieczorem wzięli udział w uroczystości pożegnalnej. Dla wszystkich młodych ludzi był to czas niezwykle pożytecznie i twórczo wykorzystany. Opiekę nad grupą z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego sprawowały pani mgr Gabriela Głodziak i pani mgr Anna Róg, a cały projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS+.