V Międzynarodowe Targi Cieśli oraz Ciesielskie Śpasy Chochołów 2024 | Multimedia

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

V Międzynarodowe Targi Cieśli oraz Ciesielskie Śpasy Chochołów 2024

27 sierpnia 2024

V Międzynarodowe Targi Cieśli oraz Ciesielskie Śpasy Chochołów 2024 zakończone

W niedzielne popołudnie po trzech dniach pokazów, prezentacji i śpasów V Międzynarodowe Targi Cieśli oraz Ciesielskie Śpasy Chochołów 2024 zostały uroczyście zakończone. Wystawie towarzyszyła przepiękna pogoda co przyczyniło się do bardzo dużej frekwencji osób odwiedzających wystawę. Ośrodek na Kamieńcu w Chochołowie przez trzy dni zamienił się w centrum ciesielstwa podhalańskiego. Można było zobaczyć budowę domu z płazów na żywo a cieślowie pod wodzą majstra Wojciecha Szczapaniaka z Kościeliska wykonali szczyt domu góralskiego wzorowany na  najstarszej drewnianej chałupie góralskiej w Chochołowie. Rzeźbiarze prezentowali swoje umiejętności wycinając pilarkami i dłutami przepiękne formy w potężnych topolowych balach. Kowal natomiast grzał żelazo i nadawał mu oryginalną i niepowtarzalną formę. Swoją ofertę prezentowały również firmy obsługujące branżę drzewną i budowlaną. Były maszyny, narzędzia, traktory, pokrycia dachowe, tartaki, piece, dźwigi. 

W uroczystym otwarciu wydarzenia uczestniczył poseł Edward Siarka, Tomasz Hamerski starosta nowotarski, Robert Furca - wicestarosta nowotarski, Jacek Król - urzędujący członek zarządu powiatu nowotarskiego oraz przedstawiciele sponsorów i partnerów: Marek Chudoba (Orlen Oil) oraz  Miłosz Mleczek (Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego). Punktem centralnym wystawy była sobota, kiedy to odbyły się zawody cieśli i msorzy. Rywalizacja była zacięta. Głównym kryterium był czas wykonania węgła i dokładność. Msorze natomiast mieli za zadanie wykonać 3 metry bieżące mszenia, jeden wzór na 1 metr mszenia. Niełatwe zadanie miało jury, które pod przewodnictwem Jana Łasia - wykładowcy Politechniki Krakowskiej obradowało do późnych godzin wieczornych. 

W niedzielę odbyło się uroczyste zakończenie i podsumowanie zawodów. Zanim to nastąpiło proboszcz parafii pw. Św. Jacka w Chochołowie ks. Stanisław Syc poświęcił rzeźbę św. Józefa, który został ogłoszony patronem Targów Cieśli i Ciesielskich Śpasów, a która to zasiliła poczet feretronów chochołowskiej parafii. Wyniki rywalizacji cieśli i msorzy wyglądają następująco. Najlepszym msorzem został Stanisław Gał. Wśród cieśli w kategorii: węgieł prawy prosty zwyciężył Krzysztof Staszel, węgieł lewy prosty Bolesław Długopolski a w najtrudniejszej kategorii - węgieł krzyżowy zwyciężył Krzysztof Łukaszczyk. Zwycięzcy i uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci pilarek spalinowych, siekier "Karolek", voucherów ufundowanych przez Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Brama w Gorce oraz upominki ufundowane przez sponsorów i partnerów wydarzenia. Nagrody wręczali: Tomasz Hamerski starosta nowotarski, Piotr Gąsienica wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, Józef Zborowski - firma Blach Bud współorganizator wydarzenia oraz Tadeusz Watycha dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. A o humor wszystkich odwiedzających targi i wystawę zadbał Andrzej Jakubiec "Kubosek" - niezastąpiony konferansjer, a z racji wykonywanego zawodu znawca ciesielstwa i kultury góralskiej.

Wydarzenie dofinansowano przez Polską Fundację Narodową.

Organizatorami są: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu oraz firma Blach - Bud Józef Zborowski Chochołów. 

Oficjalnym partnerem jest Polska Fundacja Narodowa

Partnerem wydarzenia jest Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

Sponsorami wydarzenia są - ORLEN OIL oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego