Wody Polskie dołączają do współpracy z wojskiem | Multimedia

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Wody Polskie dołączają do współpracy z wojskiem

19 grudnia 2024
Wspólne szkolenia, w tym ćwiczenia scenariuszy kryzysowych na zbiornikach wodnych to integralny element porozumienia podpisanego przez 11 Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej, 10. Świętokrzyską Brygadę OT  i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Umowa jest pokłosiem współpracy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.  
 
- Porozumienie wzmocni region Małopolski, przeszkolimy pracowników RZGW i sami dobrze rozpoznamy infrastrukturę Wód Polskich  - mówił podczas podpisania porozumienia dowódca małopolskich terytorialsów, płk Marcin Siudziński. Współpraca Wód Polskich z Wojskiem Polskim  to nie tylko wspólne ćwiczenia i szkolenia na obiektach infrastruktury obu stron, to także wzajemnie wsparcie techniczne, również w sytuacji kryzysu. Porozumienie zakłada krótką ścieżkę przekazywania informacji  o zagrożeniach i krytycznych decyzjach dla obronności państwa.  
 
Współpraca obu brygad obrony terytorialnej: małopolskiej i świętokrzyskiej z PGWWP obejmuje promocję terytorialnej służby wojskowej oraz wzajemną współpracę kadry instruktorskiej i specjalistów.  
 
Porozumienie w czwartek podpisali: Dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński, dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Sławomir Machniewicz oraz dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak.   
 
   Obszary współpracy będą obejmować wspólne szkolenia i ćwiczenia z zakresu działań w sytuacjach kryzysowych, w tym udzielanie specjalistycznego wsparcia technicznego i osobowego oraz wykorzystanie obiektów infrastruktury szkoleniowej i ogólnej, pozostającej we władaniu podlaskiego WOT oraz  RZGW w Białymstoku. Wspólne szkolenia i ćwiczenia pozwolą przygotować żołnierzy WOT i pracowników Wód Polskich do współdziałania w sytuacji wystąpienia zagrożeń i zdarzeń kryzysowych. Porozumienie uwzględnia również wzajemne przekazywanie informacji o istotnych zagrożeniach. Współpraca obejmować będzie także organizację przedsięwzięć edukacyjnych i promocyjnych na rzecz lokalnych społeczności. 
 
Porozumienie o współpracy zostanie również zawarte z Warmińsko – Mazurską oraz Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej. 
 
Znaczenie porozumienia 
 
Podpisując porozumienie z WOT, Wody Polskie dołączają do grona instytucji dla których sprawy obronności i bezpieczeństwa państwa są priorytetowe. To ważny krok w kierunku podnoszenia świadomości obronnej pracowników  Wód Polskich, a także wzmocnienia bezpieczeństwa obiektów Wód Polskich.