Gmina Łapsze Niżne | O Powiecie

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Gmina Łapsze Niżne

Gmina Łapsze Niżne składa się z 9 sołectw: Łapsze Niżne – siedziba gminy, Falsztyn, Frydman, Kacwin, Łapszanka, Łapsze Wyżne, Niedzica, Niedzica-Zamek, Trybsz. Obejmuje obszar 124,79 km².

Oryginalny krajobraz, odrębne zwyczaje, stroje, styl architektoniczny, a wreszcie słynna stara warownia węgierska Zamek "Dunajec" w Niedzicy - to walory przyciągające turystów.

Na przyjezdnych czekają liczne szlaki turystyczne, kąpieliska i przystanie wodne nad Jeziorem Czorsztyńskim. Niedzicki zamek znajduje się na wzgórzu nad jeziorem. Gotycka część warowni pochodzi z XIV w., znajduje się tu interesujące muzeum. W całości zachowany jest renesansowy zamek dolny z 1600 r. z arkadowym dziedzińcem i basztami obronnymi. Na przystani pod zamkiem można skorzystać z rejsu statkiem „Biała Dama" po Jeziorze Czorsztyńskim.

Bardzo interesująca jest najstarsza spiska wieś Frydman, z XVI-wiecznym węgierskim kasztelem obronnym, dwupiętrowymi piwnicami na wino z 1820 r., warownym kościołem św. Stanisława z przełomu XIII/XIV w. zwieńczonym renesansową attyką oraz piękną kaplicą Matki Boskiej Karmelitańskiej.

Liczne są zabytki architektury sakralnej, z których wyróżnić należy drewniany kościółek św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu z XVI w., z bogatą, późnobarokową dekoracją malarską z XVII w. oraz zabytkowe kościoły murowane w Niedzicy, Kacwinie, Łapszach Niżnych i Łapszach Wyżnych. W XIV-wiecznym kościele w Niedzicy, będącym jednym z najstarszych w polskiej części Spisza, odkryto cenne, bardzo stare, malowidła średniowieczne. Ponadto w Kacwinie znajdują się unikatowe spiskie spichlerze, w Dursztynie autentyczne zagrody górali spiskich, a w Łapszance kapliczka z 1928 r. usytuowana na widokowej przełęczy.

W Falsztynie, na niewielkim wzgórzu nad potokiem, znajduje się tajemnicza, zarośnięta polana Kościelnisko. Niedokończone odkrycia archeologiczne z lat 60-tych wykazały tu fundamenty dwóch zniszczonych prawdopodobnie przez husytów budowli.Odkryto także liczne kości ludzkie oraz drobne przedmioty użytkowe datowane na XV w. Istnieje naukowa hipoteza, że były to warowne kościoły Bożogrobowców. Na północ od wsi znajduje się enklawa Pienińskiego Parku Narodowego - Zielone Skałki.

Długość ścieżek rowerowych: 6,5 km

Szlaki turystyczne: https://www.lapszenizne.pl/turystyka-i-sport/szlaki-piesze

Dodatkowe informacje: www.lapszenizne.pl